Koniec z opłatami!? Nadchodzą wielkie zmiany na polskich autostradach!

Justyna
Newsy
11.02.2024 19:52
Koniec z opłatami!? Nadchodzą wielkie zmiany na polskich autostradach!

W najnowszym komunikacie, Ministerstwo Infrastruktury zaskoczyło wszystkich użytkowników polskich dróg. Ogłoszone zostały plany, które zrewolucjonizują podróżowanie polskimi autostradami. Co nas czeka i jakie zmiany szykują się na horyzoncie?

Bezpłatne przejazdy na horyzoncie

Na początku, warto przybliżyć istotę zmian. Ministerstwo Infrastruktury postanowiło nie przedłużać koncesji na autostrady A4 (odcinek Katowice – Kraków) oraz A2 (odcinki Świecko – Nowy Tomyśl – Konin).

Co to oznacza dla kierowców?

Oznacza to, że po wygaśnięciu obecnych umów koncesyjnych, te odcinki autostrad przejdą pod zarząd Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) i co najważniejsze – staną się całkowicie bezpłatne!

Bezpłatne przejazdy oznaczają mniejsze koszty podróży dla milionów Polaków oraz wszystkich odwiedzających kraj. To także szansa na większą płynność ruchu i zmniejszenie obciążenia alternatywnych tras, które często były wykorzystywane w celu uniknięcia opłat.

Kiedy nastąpią zmiany?

Co ważne, zmiany nie nastąpią od razu, lecz są zaplanowane na najbliższe lata. Dla autostrady A4 Katowice – Kraków, koniec opłat przewidziany jest na marzec 2027 roku. Natomiast dla odcinków A2, kierowcy będą musieli poczekać aż do 2037 roku. Mimo długiego oczekiwania, perspektywa bezpłatnych przejazdów wydaje się być warta cierpliwości.

Uzasadnienie decyzji

Decyzja o przejęciu autostrad A2 i A4 pod zarząd państwowy i zniesienie opłat jest odpowiedzią na krytykę dotyczącą wysokości obecnych stawek za przejazd oraz planowanych podwyżek. GDDKiA uznała, że proponowane przez Stalexport Autostrada Małopolska podniesienie stawek na odcinku A4 Katowice – Kraków jest niezasadne i uderza bezpośrednio w kierowców oraz transport samochodowy.

Inne drogi już bezpłatne

Warto przypomnieć, że wszystkie drogi ekspresowe w Polsce są darmowe dla pojazdów osobowych i motocykli. Ponadto nasz kraj ma już doświadczenie w znoszeniu opłat za przejazd autostradami. Od 1 lipca 2023 roku, wszystkie odcinki zarządzane przez GDDKiA stały się darmowe, co obejmuje m.in. A2 Konin — Stryków oraz A4 Wrocław — Sośnica. Ponadto od 4 września 2023 r. właściciele motocykli i pojazdów samochodowych o dwóch osiach mogą bezpłatnie podróżować również na odcinku A1 Gdańsk - Toruń.

Takie kroki sprawiają, że sieć szybkich i bezpłatnych dróg w Polsce sukcesywnie się rozrasta. Płatne pozostają natomiast odcinki koncesyjne: Rusocin-Nowa Wieś (A1), Konin-Świecko (A2) i Kraków-Katowice (A4).

Kluczowe Punkty
  • Ministerstwo Infrastruktury w Polsce ogłosiło plany zrewolucjonizowania podróżowania polskimi autostradami.
  • Koncesje na autostrady A4 (odcinek Katowice – Kraków) oraz A2 (odcinki Świecko – Nowy Tomyśl – Konin) nie będą przedłużane.
  • Po wygaśnięciu umów koncesyjnych, te odcinki autostrad przejdą pod zarząd GDDKiA i staną się całkowicie bezpłatne.
  • Zmiany nastąpią w najbliższych latach, koniec opłat na A4 przewidziany jest na marzec 2027 roku, natomiast na odcinkach A2 do 2037 roku.
  • Decyzja o przejęciu autostrad i zniesienie opłat jest odpowiedzią na krytykę dotyczącą wysokości obecnych stawek za przejazd oraz planowanych podwyżek.
  • Wszystkie polskie drogi ekspresowe są darmowe dla pojazdów osobowych i motocykli.
  • Od 1 lipca 2023 roku, wszystkie odcinki zarządzane przez GDDKiA stały się darmowe.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną