Nowe świadectwa pracy od 23 maja! Sprawdź, jak wyglądają i co zawierają

Agnieszka
Prawo
17.05.2023 10:29
Nowe świadectwa pracy od 23 maja! Sprawdź, jak wyglądają i co zawierają

Już od 23 maja pracodawcy będą mogli korzystać z nowego wzoru świadectwa pracy. Do wzoru dokumentu zostało dodane nowe informacje. Co się zmieni? Jakie informacje zostaną zawarte w nowym świadectwie pracy?

Świadectwo pracy - nowy wzór druku

Nowy wzór druku świadectwa pracy został opracowany przez MPiPS oraz umieszczony w Rozporządzeniu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 11 maja 2023 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie świadectwa pracy (Dz.U. 2023 poz. 912).

W związku z tym, że zaszły w polskim Kodeksie pracy spore zmiany, zmienić musiało też świadectwo pracy.

Do wzoru dokumentu dodano informacje, które mogą okazać się ważne dla przyszłych pracodawców danego pracownika. Pracodawcy więc będą mieli obowiązek wystawiania świadectw pracy według nowego wzoru już od 23 maja tego roku. 

Co musi zawierać nowe świadectwo pracy?

Od 23 maja 2023 roku nowe świadectwo pracy będzie dostosowane do nowelizacji Kodeksu pracy.

Oznacza to między inny fakt, że w świadectwie pracy zawarta zostanie ilość dni wykorzystanych przez pracownika na:

  1. Urlop opiekuńczy w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem rodziny lub zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym, która wymaga opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych. Urlop ten będzie przysługiwać pracownikowi w wymiarze 5 dni w roku kalendarzowym.
  2. Zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem – przysługuje pracownikowi w wymiarze 2 dni lub 16 godzin w roku kalendarzowym.
  3. Ilość dni wykorzystanych na okazjonalną pracę zdalną. 

Informacje te nie znajdą się w świadectwie pracy bez powodu. Umożliwią bowiem kolejnemu pracodawcy ustalenie wymiaru uprawnień w ramach tego samego roku kalendarzowego, w którym ustał stosunek pracy z poprzednim pracodawcą.

Tylko 24 dni pracy zdalnej w roku

Przykładowo, informacja o liczbie wykorzystanych dni okazjonalnej pracy zdalnej w świadectwie pracy jest potrzebna kolejnemu pracodawcy, ponieważ obecnie wnioskować można o maksymalnie 24 dni okazjonalnej pracy zdalnej w roku kalendarzowym.

Nowy wzór świadectwa pracy znajdziecie TUTAJ.  

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną