Rewolucja dla polskich firm. Fundacje rodzinne ruszają 22 maja!

Agnieszka
Prawo
16.05.2023 10:37
Rewolucja dla polskich firm. Fundacje rodzinne ruszają 22 maja!

Już niebawem, bo 22 maja, w polskim prawie zajdą spore zmiany. W życie wejdzie bowiem fundacja rodzinna, która sprawi, że majątek firmy zostanie zatrzymany w jednych rękach, a nie odziedziczony przez członków rodziny. Czym jest fundacja rodzinna? Jak ma to wyglądać w praktyce?

Czym jest fundacja rodzinna?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii stworzyło nową instytucję prawną, która zmienia sposób dziedziczenia i zarządzania majątkiem firmowym.

Jak czytamy na stronie rządowej, fundacja rodzinna ma zapewnić rodzinie środki finansowe, a przy tym realizować wizję fundatora i dbać o wartości przyjęte przez niego w biznesie. 

Celem fundacji rodzinnej jest z jednej strony ochrona biznesu, często tworzonego przez pokolenia, a jednocześnie finansowe zabezpieczenie najbliższej rodziny. 

Fundacja rodzinna - przekazanie majątku

Obecnie w polskim prawie jest tak, że gdy właściciel firmy umiera, jego współmałżonek oraz dzieci dziedziczą jego majątek, również firmowy, po równo. W takich przypadkach może dochodzić do sytuacji, gdy spadkobiercy “mogą być w konflikcie lub mieć różne wizje zarządzania spadkiem i jego podziałem, mogą nie być zainteresowani przejęciem firmy lub dóbr albo ich podział może trwać latami.” - informuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT).

Fundacja rodzinna ma to zmienić, ponieważ nowe zasady pozwolą na przekazanie firmy i majątku rodzinnego fundacji rodzinnej, która będzie nimi profesjonalnie zarządzać. 

Ze środków zgromadzonych w fundacji rodzinnej będą mogli korzystać natomiast tak zwani beneficjenci. Jak informuje MRiT, beneficjentem może być:

  • osoba fizyczna,
  • organizacja pozarządowa prowadząca działalność pożytku publicznego.

Z dochodów i majątku fundacji rodzinnej będzie można finansować np. koszty utrzymania, kształcenia lub leczenia beneficjentów albo wydatki na cele statutowe organizacji pozarządowej prowadzącej działalność pożytku publicznego.

Zalety fundacji rodzinnej

MRiT w swoim komunikacie wymieniło kilka zalet, jakie będzie posiadać fundacja rodzinna. Mowa między innymi o:

  • Możliwość wycofania się fundatora – przedsiębiorcy z aktywnego prowadzenia biznesu, bez utraty dochodów.
  • Finansowe zabezpieczenie członków rodziny.
  • Oddzielenie spraw biznesowych i rodzinnych.
  • Utrzymanie majątku w jednych rękach i ochrona majątku.
  • Efektywne zarządzanie majątkiem i jego pomnażanie.
  • Planowanie sukcesji w perspektywie wielu pokoleń.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną