Czy dziadkowie mają obowiązek zajmować się wnukami?

Justyna
Dziecko
07.04.2023 20:14
Czy dziadkowie mają obowiązek zajmować się wnukami?

Większość z nas oczekując przyjścia swojego dziecka na świat, sądzi, że nasi rodzice chętnie podejmą się opieki nad wnukiem. W rzeczywistości nie zawsze jest to jednak tak oczywiste. Czy mamy prawo oczekiwać od naszych rodziców pomocy w opiece nad dzieckiem?

„Moi rodzice i teściowie nie chcą zajmować się wnukami...”

Wciąż słyszę, że nie powinnam narzekać na brak pomocy ze strony rodziców i teściów. Przez wiele lat jednak myślałam, że pomoc w trudnych sytuacjach to właśnie rola rodziców i dziadków. Jednakże, moje doświadczenia pokazują, że nie jest to regułą.

W związku z tym, że nie otrzymuję pomocy ze strony rodziców i teściów, czuję się wyczerpana i zestresowana, a to wpływa na moje zdrowie i samopoczucie. Dodatkowo, moje dzieci cierpią z powodu braku kontaktu z dziadkami i teściami.

Próbuję znaleźć inne rozwiązania, aby poradzić sobie z tymi trudnościami. Jednakże, żadne z nich nie jest idealne.

Dwa różne punkty widzenia

Często okazuje się, że zupełnie inaczej pojmujemy pomoc w opiece nad dzieckiem my, a inaczej widzą ją nasi rodzice. Dla nas może oznaczać to bowiem, że w każdej chwili, będą gotowi do przejęcia obowiązków związanych z dzieckiem. Dla naszych rodziców z kolei taka pomoc może dotyczyć jedynie okazjonalnej opieki.

Zdjęcie Czy dziadkowie mają obowiązek zajmować się wnukami? #1

Najważniejsze o czym należy pamiętać, to fakt, że każdy człowiek ma prawo wyboru oraz decydowania o sobie oraz swoim życiu. Takie prawo mamy zarówno my, jak i nasi rodzice. W związku z tym poproszenie dziadków o pomoc dla wnuków może być trudne, ale warto spróbować, aby móc cieszyć się czasem dla siebie i swoich dzieci. Ważne jest jednak, by to właśnie dziadkom pozostawić ostateczną decyzję w tej kwestii.

Jak poprosić o pomoc?

Ważne jest, aby zachować otwartość i szukać rozwiązań, które będą korzystne dla całej rodziny. Oto kilka wskazówek, które mogą być pomocne w przypadku przeprowadzania tego typu rozmowy:

  • Zadaj sobie pytanie: dlaczego potrzebujesz pomocy dziadków?
  • Pomyśl, jak dziadkowie mogą pomóc. Zastanów się, jakie konkretne zadania możesz im powierzyć.
  • Zaproponuj konkretny plan. Przedstaw swoje pomysły i potrzeby w sposób jasny i konkretny.
  • Szukaj pozytywnej reakcji. Próbuj zachęcić dziadków do pomocy, wyjaśniając, jak wiele to dla ciebie i twoich dzieci znaczy.
  • Pokaż, że doceniasz ich wkład i, że jesteś wdzięczny za ich pomoc.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną