Niektóre kobiety obawiają się poinformowania pracodawcy o ty, że są w ciąży. Odwlekają przeprowadzenie rozmowy, gdyż uważają, że ich nieobecność skomplikuje w firmie wiele kwestii. Kiedy należy poinformować przełożonego o błogosławionym stanie?
Kiedy kobieta powinna powiedzieć pracodawcy o ciąży?
W Kodeksie Pracy nie istnieją żadne przepisy i regulacje nakazujące poinformowanie pracodawcy o ciąży w konkretnym terminie.
Wśród lekarzy istnieje przekonanie, że informacje tą należy przekazać dopiero na końcu pierwszego trymestru.
Im wcześniej poinformujemy szefa o ciąży, tym więcej czasu będzie miał na znalezienie zastępstwa.
Jeśli kobieta wykonuje parce fizyczne, informacje o ciąży powinna przekazać jak najszybciej!
Informowanie pracodawcy o ciąży
Kobieta powinna poinformować pracodawcę, o miesiącu ciąży oraz o planowanym terminie porodu. Konieczne jest także okazanie zaświadczenia o stanie zdrowia.
Ochrona kobiet w ciąży
Po tym, jak kobieta poinformuje pracodawcę o ciąży, zostaje ona objęta okresem ochronnym (ochrona warunków zatrudnienia).
Pracodawca jest zobowiązany do respektowania przepisów. W przeciwnym razie grożą mu konsekwencje.
W okresie ochronnym nie można zatrudniać kobiety (nawet jeśli kobieta wyrazi na to zgodę):
- W godzinach nadliczbowych,
- W porze nocnej,
- Poza stałym miejscem pracy,
- W systemie przerywanego czasu pracy.
Kobieta ciężarna nie może wykonywać pracy dłużej niż 8 godzin dziennie.
Ponadto pracodawca nie ma prawa rozwiązać ani wypowiedzieć umowy o pracę pracownicy będącej ciąży (oraz w okresie urlopu macierzyńskiego).
WAŻNE: Jeżeli pracownica znajdująca się w trakcie okresu wypowiedzenia dowie się, że jest w ciąży, wypowiedzenie złożone przez pracodawcę traci moc.
Jeżeli kobieta w ciąży nie ma możliwości wykonania badań lekarskich poza godzinami pracy, pracodawca ma obowiązek zwolnić ją od pracy na czas wykonywania zleconych przez lekarza badań związanych z ciążą (art. 185 § 2 Kodeksu pracy).
Praca w porze nocnej lub praca szkodliwa
Jeśli kobieta pracuje w porze nocnej lub wykonuje pracę szkodliwą i zajdzie w ciąże, wówczas pracodawca musi zapewnić jej stanowisko neutralne (w porze dziennej, w bezpiecznych warunkach).
Jeśli pracodawca nie ma takiej możliwości kobieta może zostać zwolniona z obowiązku świadczenia pracy. Ważną informacją jest to, że zachowuje wówczas prawo do pensji.