Rada Języka Polskiego ostrzega: tak pod żadnym pozorem nie nazywaj córki!

Justyna
Rodzicielstwo
16.03.2023 21:21
Rada Języka Polskiego ostrzega: tak pod żadnym pozorem nie nazywaj córki!

Każdy przyszły lub świeżo upieczony rodzic staje przed ważną decyzją jaką jest nadanie imienia swojemu dziecku. Jak do pomysłów proponowanych przez rodziców odnosi się Rada Języka Polskiego?

Najpopularniejsze imiona w Polsce

W Polsce rodzice coraz chętniej sięgają po imiona tradycyjne. Ministerstwo Cyfryzacji co roku publikuje w sieci ranking najchętniej wybieranych przez rodziców imion – zarówno damskich, jak i męskich.

Zgodnie z przekazanymi niedawno informacjami, w roku 2022 największą popularnością cieszyły się w Polsce imiona żeńskie: Zofia, Zuzanna i Hanna. Wśród propozycji dla chłopców najchętniej wybierano imiona: Antoni, Jan i Aleksander.

Oryginalne w mniejszości

Nie brakuje jednak par, które poszukują nowoczesnych, nietypowych i mniej oczywistych form. W zestawieniu imion nadawanych dzieciom z roku na rok pojawia się coraz więcej niespotykanych dotąd możliwości.

Inspiracją w takich przypadkach są najczęściej aktorzy oraz gwiazdy estrady. Znajdziemy tu imiona żeńskie takie jak Adel, Celine, Harper, Penelope, czy Chanel. Wśród męskich natomiast takie jak Brian, Lionel, Harry, czy Orlando.

Rada Języka Polskiego komentuje

Rodzice mają wiele swobody w nadawaniu dzieciom imion. Warto jednak zaznaczyć, że Rada Języka Polskiego oraz Urząd Stanu Cywilnego nie dopuszczają wszystkich możliwości. Przede wszystkim imię nie może być dla dziecka krzywdzące.

"Nie do zaakceptowania"

RJP jakiś czas temu wydała oświadczenie, w którym odniosła się do zyskującego popularność imienia damskiego Melody. Instytucja stanowczo sprzeciwia się tej formie. Podkreślono przy tym, że wspomniane imię nie spełnia podstawowego wymogu, czyli nie wskazuje jednoznacznie na płeć dziecka. Członek Rady Języka Polskiego, prof. Mariusz Rutkowski tłumaczył:

„Wnioskowane imię "Melody" z językowego punktu widzenia jest nie do zaakceptowania jako imię żeńskie. Forma ta nie spełnia wymogu odróżniania płci, jako że w języku polskim imiona żeńskie najczęściej mają końcówkę „-a", z kolei występująca w niej końcówka „-y" jest raczej typowa dla imion męskich (typu "Anastazy", "Ambroży"). Przypisanie takiego imienia mogłoby narazić osobę je noszącą na nieporozumienia i kłopoty z identyfikacją płci”.

Ekspert podkreślił również, że imię Melody jest homonimiczne w stosunku do angielskiego wyrazu "melody" oznaczającego "melodię". W związku z tym może stać się przyczyną niedogodności językowo-komunikacyjnych.

Jakie jest Wasze zdanie na temat nietypowych imion?

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną