Szklarlatyna - opis choroby, objawy, leczenie u dzieci i dorosłych

Ewelina

Zdrowie dziecka

16.03.2023 8:46

Szklarlatyna - opis choroby, objawy, leczenie u dzieci i dorosłych

Szklarlatyna to choroba, która najczęściej dotyka dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Wywołana jest przez bakterie z rodzaju Streptococcus, a jej objawy to przede wszystkim charakterystyczna, plamista wysypka na skórze, gorączka, bóle gardła i powiększone węzły chłonne. Choroba ta może jednak występować także u dorosłych.

Objawy szkarlatyny

Szkarlatyna jest chorobą, która najczęściej zaczyna się niespecyficznymi objawami, takimi jak:

  • gorączka,
  • bóle gardła,
  • bóle brzucha
  • nudności.

W kolejnych dniach dołącza się do nich charakterystyczna plamista wysypka na skórze, która pojawia się przede wszystkim na klatce piersiowej, plecach i brzuchu, a następnie rozprzestrzenia się na całe ciało.

Zdjęcie Szklarlatyna - opis choroby, objawy, leczenie u dzieci i dorosłych #1

W przypadku dzieci, które chorują na szkarlatynę, objawy te mogą być bardzo nasilone.

Dziecko może mieć:

  • trudności z jedzeniem
  • piciem,
  • bóle głowy i mięśni.
  • często pojawiają się również powiększone węzły chłonne.

Leczenie szkarlatyny

Leczenie szkarlatyny polega przede wszystkim na podawaniu antybiotyków, które zwalczają bakterie wywołujące chorobę. W przypadku dzieci konieczna jest też częsta kontrola stanu zdrowia, aby wykluczyć powikłania.

W przypadku nasilenia objawów, jak również w przypadku wystąpienia powikłań, konieczne może być hospitalizacja chorego. W takim przypadku stosuje się przede wszystkim leczenie objawowe, które ma na celu złagodzenie gorączki, bólu gardła czy bólu mięśni.

Szkarlatyna u dorosłych

Choć szkarlatyna najczęściej dotyka dzieci, może również wystąpić u dorosłych. W przypadku osób dorosłych objawy mogą być mniej nasilone, ale choroba ta wciąż wymaga leczenia.

W przypadku dorosłych, którzy chorują na szkarlatynę, ważne jest przede wszystkim szybkie rozpoznanie choroby i podjęcie odpowiedniego leczenia. W przypadku wystąpienia powikłań, takich jak zapalenie oskrzeli czy zapalenie płuc, konieczna może być hospitalizacja.

Jak dochodzi do zarażenia?

Główną drogą przenoszenia bakterii Streptococcus, które wywołują szkarlatynę, jest bezpośredni kontakt z zakażoną osobą lub przedmiotami z nią w kontakcie. Największe ryzyko zakażenia dotyczy osób, które żyją w zbiorowiskach, takich jak szkoły, przedszkola, internaty czy obozy letnie. Szczególnie łatwo mogą się zarażać dzieci, które nie przestrzegają odpowiednich zasad higieny, takich jak mycie rąk.

Choroba ta ma charakter zakaźny i szybko rozprzestrzenia się wśród osób, które mają z nią kontakt. Dlatego tak ważne jest izolowanie chorych od zdrowych osób oraz zachowanie odpowiedniej higieny osobistej.

Jeśli podejrzewasz u siebie lub swojego dziecka szkarlatynę, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, który zleci odpowiednie badania i zdecyduje o dalszym leczeniu. Nie wolno też bagatelizować tej choroby, ponieważ może ona prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zapalenie stawów czy zapalenie nerek.

Podsumowanie

Szkarlatyna jest chorobą zakaźną, która najczęściej przenosi się drogą kropelkową. Osoby, które żyją w zbiorowiskach, takie jak dzieci w szkole, są szczególnie narażone na zakażenie. W przypadku podejrzenia szkarlatyny, koniecznie należy skonsultować się z lekarzem, który zleci odpowiednie badania i zdecyduje o dalszym leczeniu. Ważne jest również zachowanie odpowiedniej higieny osobistej, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia.