Czy powinnaś płacić dziadkom za opiekę nad dzieckiem? Odkryj niespodziewaną prawdę!

Agnieszka
Rodzicielstwo
30.06.2022 12:36
Czy powinnaś płacić dziadkom za opiekę nad dzieckiem? Odkryj niespodziewaną prawdę!

Opieka nad dziećmi jest obecnie dość wysoko wyceniana. Tym bardziej, że w dzisiejszych czasach zazwyczaj oboje rodziców pracuje zawodowo. Zatrudnianie opiekunek lub umieszczanie dzieci w płatnych żłobkach (z powodu niedostatku żłobków państwowych) jest więc na porządku dziennym. Często jednak również babcia lub dziadek zaangażowani są do opieki nad dziećmi. Czy i im powinno się płacić za opiekę nad dziećmi? Zdania są podzielone, jednak z biegiem czasu wydaje się to coraz bardziej wskazane. 

W naszej kulturze dość oczywistym wydaje się fakt, że dziadkowie (szczególnie babcie) pomagają w opiece nad dzieckiem, gdy rodzice nie mają czasu. Obecnie jednak coraz częściej podnoszona jest dyskusja na temat tego, że wcale nie powinno być to aż tak oczywiste.

Zdjęcie Czy powinno się płacić babci lub dziadkowi za opiekę nad dzieckiem? #1

Dziadkowie odchowali już przecież swoje dzieci i całe życie pracowali na to, aby na emeryturze odpocząć. Co więcej, w obecnych czasach osoby w wieku emerytalnym żyją w lepszym zdrowiu niż kiedyś - mają więc możliwości do realizowania swoich pasji, a nawet do dorabiania do emerytury. 

Warto więc zdać sobie sprawę z tego, że dziadkowie nie mają obowiązku zajmowania się naszymi dziećmi. Czy jednak jeśli tego chcą, to powinniśmy im za to płacić?

Czy powinno się płacić babci lub dziadkowi za opiekę nad dziećmi?

Wszystko zależy od sytuacji, jaka panuje w danej rodzinie. Jeśli babcia lub dziadek chcą pomóc i nie wyobrażają sobie brania za to pieniędzy, sytuacja jest jasna. Jeśli chcą pomóc, a rodziców dzieci nie stać na płacenie za opiekę nad dziećmi - też dość łatwo jest się dogadać.

Jeśli jednak rodzice dzieci mają przeznaczony budżet na zatrudnienie opiekunki, jednak dziecko trafia pod opiekę dziadków, warto przemyśleć płacenie za to babci lub dziadkowi. Tym bardziej, jeśli dziecko nie jest “podrzucane” dziadkom na kilka godzin w sobotę, ale sprawują oni nad nim opiekę codziennie przez wiele godzin.

To, że ktoś wchodzi w wiek emerytalny nie oznacza, że jego życie się kończy. Tym bardziej, że żyjemy coraz dłużej, a babcie są osobami aktywnymi, mają swoje pasje, hobby, wyjazdy czy nawet pracę - mówi w Programie 1 Polskiego Radia mecenas Eliza Kuna. 

W związku z tym opieka nad wnukami sprawowana w sposób ciągły - na przykład po kilka godzin dziennie - jest dla nich istotnym ograniczeniem aktywności życiowych. Dlatego coraz częściej rodzice dziecka decydują się płacić babci za opiekę nad wnukiem - dodaje. 

Oczywistym jednak wydaje się fakt, że duża część babć i dziadków nigdy nie zdecyduje się na pobieranie wynagrodzenia od swoich dzieci. Warto jednak mimo tego w jakiś sposób wynagrodzić dziadkom ich wysiłek.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną