Dyrektora kazała pokazać uczennicy bieliznę! Wstrząsające doniesienia ze szkoły.

Martyna
Newsy
16.03.2023 18:29
Dyrektora kazała pokazać uczennicy bieliznę! Wstrząsające doniesienia ze szkoły.

Do szokującego zdarzenia miało dojść w jednej ze szkół w Oklahomie, w której dyrektora kazała przeszukać nastolatkę, w celu wykrycie e - papierosa. Kobieta miała kazać uczennicy pokazać bieliznę. Wyjaśniamy szczegóły. 

Przeszukanie uczennicy 

O sprawie nakazu przeszukania nastolatki i rozebrania jej do bielizny przez dyrektorkę napisała "The Washington Post". 14 - letnią dziewczynkę podejrzewano o używanie na terenie szkoły e-papierosa. Aby wyjaśnić, czy przypuszczenia są prawdziwe dyrektora placówki nakazała jej przeszukanie. Gdy uczennica zjawiła się w gabinecie dyrektorki, kobieta miała kazać jej się obrócić i podnieść koszulkę tak, aby bielizna było widoczna.  

Sytuacja źle wpłynęła na psychikę dziewczyny, która o całej sytuacji poinformowała matkę. Rodzicielka zgłosiła tą sprawę na policję, jak się okazało przeszukanie było bezpodstawne. Obecnie 14 – latka nie chce chodzić do szkoły, ponieważ czuje się poniżona przez zaistniałą sytuację.  

Prawo w Polsce 

Według prawa w zależności od okoliczności przestępstwa rozróżniamy: 

  • przeszukanie pomieszczeń lub innych miejsc 
  • przeszukanie osoby, jej odzieży i podręcznych przedmiotów 

W przypadku przeszukania osoby fizycznej: 

“Organy uprawnione do dokonania przeszukania zostały wskazane w art. 220 k.p.k. Zgodnie z tym przepisem, przeszukania może dokonać: prokurator albo na polecenie sądu lub prokuratora Policja, a w wypadkach wskazanych w ustawie – także inny organ”. - adwokatmdp.pl 

Kto może dokonać przeszukania? 

“Kontrolę osobistą przeprowadzić mogą nie tyko policjanci, ale także strażnicy miejscy. Bardzo istotną sprawą jest fakt, że kontrola powinna być przeprowadzona przez osobę tej samej płci, co osoba kontrolowana. Ta zasada nie obowiązuje, gdy do kontroli musi dojść natychmiast, czyli w sytuacjach, gdy ktoś ucieka przed policjantami lub zachowuje się agresywnie.” - natemat.pl 

Należy również podkreślić, że kontrola powinna odbyć się w ustronnym miejscu z dala od wzroku osób niezwiązanych ze sprawą. Podobnie jak przy przeszukaniu, osoba która ma być poddana kontroli osobistej, może żądać obecności przy tej czynności osoby wskazanej przez siebie. 

Czy decyzja dyrektorki z Oklahomy o przeszukaniu uczennicy była słuszna?  

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną