Czy nauczyciel może zabrać uczniowi telefon?

Martyna P.
Prawo
04.10.2022 8:48
Czy nauczyciel może zabrać uczniowi telefon?

Wielu rodziców rozważa zakup pierwszego telefonu dziecku właśnie przed pójściem do szkoły. Chcą być w kontakcie z pociechą w razie wyjątkowych sytuacji lub zaraz  po lekcjach. We współczesnym świecie bywa, że dzieci i młodzież nie znają ograniczeń i nagminnie korzystają z telefonów na lekcjach. Czy nauczyciel może odebrać dziecku telefon? Czy szkoła może przetrzymywać urządzenie w depozycie?

Wielu uczniów używa telefonu podczas zajęć. Prowadzi to do rozkojarzenia i nie pozwala na odpowiednie skupienie się. Nauczyciele natomiast skarżą się, że nie mogą swobodnie prowadzić lekcji.

 

Czy szkoła może zakazać przynoszenia telefonu do szkoły?

Zacznijmy od tego, że każda szkoła ma wewnętrzny status. Musi on bazować na prawie powszechnym.

Przepis art. 99 pkt 4 ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe pozwala szkołom na wprowadzenie własnych rozwiązań i regulacji dotyczących warunków przynoszenia i korzystania z telefonów przez uczniów w szkole.

Oznacza to, że uczniowie mogą przynosić telefony i mogą ich używać, stosując się do ustalonych zasad.

Dodajmy, że zakaz przynoszenia telefonu do szkoły jest niezgodny z prawem.

 

Czy nauczyciel może zabrać uczniowi telefon?

Bywa, że w statusie szkoły często pojawia się zapis, który mówi, że nauczyciel ma prawo zażądać odłożenia telefonu w widoczne miejsce na czas prowadzenia zajęć.

W praktyce wygląda to jednak tak, że uczniowie zobowiązani są do pozostawiania telefonów na czas zajęć w sekretariacie lub w pokoju nauczycielskim.  

Jest to niezgodne z prawem jako naruszenie prawa własności. Dodajmy, że żadna ustawa nie daje pracownikom szkoły upoważnienia do zatrzymywania własności ucznia.

Nauczyciel nie może zabierać uczniowi telefonu. Szkoły łamią jednak ten przepis i zabierają telefony do depozytu. Warto podkreślić, że w takim przypadku to szkoła ponosi odpowiedzialność na uszkodzenia, czy kradzież.

„Statut szkoły może zabraniać korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych w trakcie trwania zajęć. Nauczyciel może nakazać wyłączenie urządzenia lub umieszczenie go w widocznym miejscu na czas trwania lekcji. Szkoła nie ma jednak uprawnień do rekwirowania przedmiotów należących do uczniów. Osoby pełnoletnie lub rodzice osób niepełnoletnich mogą w każdej chwili zażądać zwrotu należących do nich, a przetrzymywanych przez szkołę, rzeczy” – wyjaśnia rzecznik praw obywatelskich.

 

Zabranie telefonu niepełnoletniemu uczniowi

Nauczyciel może zabrać telefon wyłącznie uczniowi niepełnoletniemu za zgodą jego opiekunów prawnych.

Oto fragment ze strony rządowej:

„Pozbawienie prawa korzystania z telefonu po zakończeniu zajęć może być stosowane jako środek wychowawczy w stosunku do niepełnoletnich uczniów, powinno się to jednak odbywać za wiedzą i zgodą ich prawnych opiekunów, zgodnie z postanowieniami statutu”.

WAŻNE: Pamiętajmy, że w przypadku odebrania telefonu przeglądanie jego treści przez osoby trzecie jest niezgodne z prawem.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną