Rząd szykuje rewolucję w sektorze mieszkań!

Justyna

Prawo

08.03.2023 17:37

Rząd szykuje rewolucję w sektorze mieszkań!

Rząd poważnie zajął się zmianami w sektorze mieszkań. Plany dotyczą m.in. kwestii budowy balkonów oraz miejsc postojowych. Najnowsze doniesienie informują o modyfikacjach w przepisach związanych z windami.

Zmiany w sektorze mieszkań

Rząd na początku roku zapowiedział chęć walki z patodeweloperką. Wiele ma się zmienić w kwestii m.in. parkingów, balkonów, placów zabaw czy nasłonecznienia mieszkań. Inwestorzy na przykład będą musieli budować 1,5 miejsca parkingowego przypadającego na jedno mieszkanie. Na tym jednak nie koniec nowości!

Coraz więcej balkonów 

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało też, że pojawia się coraz więcej budynków z dużą liczbą balkonów. Najczęściej umieszczone są blisko siebie na jednej płycie balkonowej, a oddzielone np. jedynie ażurowymi niskimi ściankami. Podobnie jest z loggiami. 

Niebawem ma się to zmienić. Zgodnie z nowymi przepisami, między balkonami na odrębnej płycie balkonowej będzie musiało być minimum 4 m. Natomiast w przypadku niezachowania odległości lub, gdy balkony zostaną umieszczone na jednej płycie, konieczne będzie stosowanie przegród o odpowiedniej grubości i wysokości.

Nowe zasady montowania wind

Kolejna zmiana, którą szykuje rząd związana jest ze zwiększeniem dostępności budynków dla osób starszych i z niepełnosprawnościami. Z pewnością ucieszy także osoby mające problemy z wchodzeniem po schodach. Jak informuje portalsamorzadowy.pl, zmienić mają się zasady montowania wind w blokach.

Podczas posiedzenia sejmowej Komisji Infrastruktury Przemysław Herman, zastępca dyrektora Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej informował:

"Jest procedowane rozporządzenie o warunkach technicznych budynków i ich usytuowania. Strona rządowa pracuje nad tym, aby obniżyć wymagania, co do instalacji dźwigów windowych. Obecnie windy są w budynkach mających więcej niż cztery piętra, natomiast jest pomysł, by winda była obowiązkowa już powyżej drugiego piętra w budynkach mieszkalnych, a w przypadku budynków użyteczności publicznej, aby taki obowiązek był już przy dwóch kondygnacjach". 

Co ze starymi budynkami?

Taki obowiązek ma rzecz jasna dotyczyć nowych budynków. Natomiast starych nieruchomości obowiązek nie obejmie, ale i tam pojawi się możliwość montażu dźwigów. 

Dodatkowo spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty mogą wnioskować o dofinansowanie w ramach Funduszu Dostępności. Jak mówił Przemysław Herman, w ciągu ostatnich czterech lat przyznano pożyczki na 200 mln zł. Dzięki nim zrealizowano ok. 130 inwestycji, które dotyczyły głównie wind.