Rodzice mogą liczyć na rządowe wsparcie. Chodzi o tzw. 400 plus – świadczenie, które ma odciążyć budżety Polaków. Środki te można przeznaczyć na pokrycie kosztów związanych z pobytem malucha w żłobku, klubie dziecięcym. Dziś odpowiemy na najważniejsze pytania.
- Kto może otrzymać 400 plus?
- Jakie warunki należy spełnić?
- W jakim wieku musi być dziecko?
- Jak złożyć wniosek o 400 plus?
O świadczeniu 400 plus
Rodzice mogą obiegać się o dofinansowanie do pobytu dziecka w żłóbku, klubie dziecięcym. Środki można otrzymać także na pokrycie kosztów związanych z zatrudnieniem opiekuna dziennego.
Świadczenie przydziela ZUS i jest zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych.
Jakie warunki należy spełnić?
Warunkiem otrzymania wsparcia jest to, że placówka musi być wpisana do Rejestru Żłobków i Klubów Dziecięcych.
Kto może ubiegać się o wsparcie?
-
Rodzice mogą ubiegać się o dopłatę na pierwsze i jedyne dziecko w rodzinie.
-
Dofinansowanie można także otrzymać na pierwsze dziecko – jeśli na kolejne pobiera się środki z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego (RKO).
-
O dopłatę można starać się również na drugie i kolejne w rodzinie, które ma mniej niż 12 miesięcy albo więcej niż 35 miesięcy i na które ZUS przyznał RKO i pobrałeś RKO w łącznej przysługującej Ci wysokości.
WAŻNE: Nie obowiązuje kryterium dochodowe!
Istotną informacją jest to, że pieniądze nie są przekazywane to „ręki”. Środki są przelewane na konto placówki lub opiekuna dziennego.
Czy 400 plus przysługuje na starsze dzieci?
Świadczenie głównie kierowane jest to rodziców dzieci do 3 roku życia.
Okazuje się, że świadczenie 400 plus mogą otrzymać także rodzice dzieci, które mają więcej niż 35 miesięcy. Warunkiem jest to, że ZUS przyznał wcześniej na nie RKO i został o wypłacony w całości.
Jak złożyć wniosek o 400 zł na żłobek?
Wniosek można złożyć dopiero od dnia rozpoczęcia uczęszczania dziecka do żłobka, klubu dziecięcego lub objęcia dziecka opieką sprawowaną przez dziennego opiekuna.
Wniosek o świadczenie można złożyć jedynie drogą elektroniczną za pomocą:
-
profilu informacyjnego utworzonego w systemie teleinformatycznym udostępnionym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych;
-
systemu teleinformatycznego banków krajowych oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych świadczących usługi drogą elektroniczną, spełniających wymogi określone w informacji zamieszczonej na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych;
-
systemu teleinformatycznego utworzonego przez ministra właściwego do spraw rodziny.