Od przyszłego roku opłata za wjazd do Unii Europejskiej!

Martyna P.

Prawo

07.03.2023 10:03

Od przyszłego roku opłata za wjazd do Unii Europejskiej!

Unia Europejska chce wdrożyć nowy program pobierania podatku turystycznego. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać w 2024 roku. Opłatę będą musieli uiszczać osoby spoza Wspólnoty.

Opłata za wjazd do Unii Europejskiej!

W Unii Europejskiej zacznie obowiązywać system ETIAS. Wspólnoty będą musiały ubiegać się o pozwolenie na wjazd na jej terytorium.

ETIAS (European Travel Information and Authorisation System) to nowy europejski system informacji o podróży oraz zezwoleń na podróż.

Dokument ETIAS zachowa ważność przez trzy lata i będzie upoważniał do nieograniczonej liczby podróży na terytorium UE.

Unia Europejska chce w 2024 roku wprowadzić opłatę w postaci podatku turystycznego dla osób spoza Wspólnoty.

Ma ona wynosić 7 euro.

Do jej płacenia będą zobowiązani obywatele z 63 krajów.

Stacja CNN podała, że program miał zostać uruchomiony w listopadzie 2023. Jednak data ta została przesunięta na 2024 rok.

Opłatę będą musiały uiszczać osoby wjeżdżające do kraju Wspólnoty, które są spoza Unii Europejskiej – nie są obywatelami UE.

Program ten będzie funkcjonował jak amerykański Elektroniczny System Autoryzacji Podróży.

Brytyjczycy będą mogli wjechać do strefy Schengen bez wizy, ale wcześniej będą musieli uzyskać na taką podróż zezwolenie i wnieść opłatę.

„ETIAS pomoże poprawić bezpieczeństwo wewnętrzne, zapobiegać nielegalnej imigracji, chronić zdrowie publiczne i zmniejszyć opóźnienia na granicach, bo pozwoli identyfikować osoby, które mogą stanowić zagrożenie w jednym z tych obszarów, jeszcze przed ich przybyciem na granice zewnętrzne” - można przeczytać w komunikacie opublikowanym na stronie consilium.europa.eu.

Zdjęcie Od przyszłego roku opłata za wjazd do Unii Europejskiej! #1

Kto będzie zwolniony z opłaty?

Z opłaty będą zwolnieni seniorzy (powyżej 70 roku życia) oraz osoby poniżej 18. roku życia.

Podatek turystyczny w Tajlandii

Przypomnijmy, że w 2022 roku podatek turystyczny wprowadziła Tajlandia. Jego wysokość do około 35 złotych. Urząd Turystyki przekazał, że środki te zostaną częściowo przekazane na opiekę nad turystami. Ponadto mają one wesprzeć działanie atrakcji turystycznych (np.  Wielki Pałac Królewski w Bangkoku).

Podatek turystyczny w europejskich krajach

Podatek turystyczny obowiązuje także w wielu europejskich krajach. Należą do nich Wiedeń, Paryż, Salzburg. Opłata pobierana jest od osób, które wykupią zakwaterowanie w hotelu, apartamencie, czy hostelu.

Ponadto jego wprowadzenie rozważa Wenecja i Walencja.