Jak opisać przelew PIT? Sprawdź swój mikrorachunek podatkowy!

Agnieszka

Podatki

08.03.2023 9:50

Jak opisać przelew PIT? Sprawdź swój mikrorachunek podatkowy!

Od 15 lutego trwa okres rozliczeń PIT za rok 2022. Część podatników składając deklarację podatkową spodziewa się zwrotu nadpłaconego podatku. Inni jednak nie mają tyle szczęścia i podatek muszą jeszcze dopłacić. Jak to zrobić w prawidłowy sposób? Ministerstwo Finansów przypomina, jak opisać przelew, aby uniknąć późniejszych problemów z Urzędem Skarbowym.

Zapłata PIT na mikrorachunek podatkowy

Podatnik, który musi zapłacić PIT za 2022 roku, powinien dokonać przelewu odpowiedniej kwoty na swój indywidualny mikrorachunek podatkowy. Jest to numer konta, który służy wyłącznie do wpłacania Twoich zobowiązań do Urzędu Skarbowego.

Jeśli nie wiesz, jaki masz mikrorachunek podatkowy, możesz to łatwo sprawdzić za pomocą generatora na stronie podatki.gov.pl. 

Wystarczy, że podasz:

PESEL, jeśli jesteś osobą fizyczną:

  • nie prowadzisz działalności gospodarczej
  • lub nie jesteś zarejestrowanym podatnikiem VAT

NIP, jeśli:

  • prowadzisz działalność gospodarczą lub jesteś podatnikiem VAT
  • lub jesteś płatnikiem podatków, składek na ubezpieczenie społeczne i / lub zdrowotne

Prawidłowe oznaczenie przelewu

Robiąc przelew na swój mikrorachunek podatkowy musimy pamiętać o prawidłowym jego oznaczeniu. Dzięki temu pieniądze trafią tam, gdzie powinny i unikniemy dalszych problemów z fiskusem.

Dokonując wpłaty za PIT 2022 powinniśmy wybrać w swojej bankowości elektronicznej “przelew podatkowy”, “podatki”, (oznaczenie różni się w zależności od banku, w którym mamy konto”. 

Następnie wpisać swój numer mikrorachunku podatkowego oraz kwotę.

Należy też podać okres (miesiąc, kwartał, rok) oraz symbol formularza płatności - na przykład PIT-37.

Kto będzie musiał dopłacić do podatku za 2022 rok?

Z wyliczeń Ministerstwa Finansów wynika, że podatek będą musiały dopłacić między innymi te osoby, które w 2022 roku miały dwa etaty, a także emeryci, którzy dorabiali na umowę o pracę.

Z wyliczeń MF wynika, że niedopłata podatku wystąpi u niektórych emerytów, którzy w ubiegłym roku dodatkowo pracowali na etacie. Oni bowiem w pierwszym półroczu 2022 r. korzystali z mechanizmu rolowania zaliczek. Co więcej, nie mogą oni korzystać z ulgi zero PIT, bo ta dotyczy tylko seniorów, którzy zrezygnują z otrzymywania emerytury. - czytamy na stronie podatki.gazetaprawna.pl

Podobny mechanizm dotyczy osób, które pracowały na dwa etaty w 2022 roku.