Czy bon turystyczny jest jeszcze aktualny?

Justyna
Dofinansowania
07.03.2023 20:44
Czy bon turystyczny jest jeszcze aktualny?

31 marca tego roku upływa termin na pobranie bonu turystycznego uprawniającego do dofinansowania do wypoczynku dziecka. Wciąż nie skorzystało z niego ponad 550 tys. uprawnionych!

Jednorazowy Bon Turystyczny

Program Polski Bon Turystyczny (PBT) wystartował 1 sierpnia 2020 r. Został stworzony dla rodziców przynajmniej jednego dziecka, które nie ukończyło 18. roku życia. Niezależnie od poziomu dochodów, na każde dziecko przypada 500 zł. Natomiast jeśli dziecko posiada orzeczenie o niepełnosprawności, wówczas przysługuje mu 1000 zł. Bonu nie można wymienić na gotówkę, inne środki płatnicze albo inne środki wymiany.

Rodzice mogą na przykład zapłacić bonem za pobyt w hotelu, pensjonacie czy w gospodarstwie agroturystycznym. Istnieje również możliwość skorzystania z niego w przypadku zorganizowanego wypoczynku, np. wyjazdu dziecka na kolonię, obóz czy zieloną szkołę, a także jednodniowych wycieczek bez noclegu, o ile obejmuje ona dwie usługi, np. transport i zwiedzanie.

Zbliża się ostateczny termin realizacji!

Początkowy termin wykorzystania bonu przypadał na 30 września 2022 roku. Jak przekazała PAP, prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska:

„Z około 4,2 mln przyznanych bonów turystycznych rodzice i opiekunowie aktywowali ponad 3,7 mln. Jednak wciąż pozostało kilkaset tysięcy bonów nieaktywnych”.

W związku z tym ostateczny termin realizacji został przełożony na 31 marca 2023. Oznacza to, że na wykorzystanie bonu zostało już tylko kilka tygodni. Co ważne data dotyczy samej zapłaty za konkretne usługi, nie zaś terminu ich realizacji.

Jak skorzystać z Bonu Turystycznego?

Nie trzeba składać wniosku, by skorzystać z Bonu Turystycznego. Wystarczy go jedynie aktywować. Aby to zrobić, należy zalogować się na swój profil PUE ZUS w serwisie www.zus.pl.

Następnie należy wybrać zakładkę „Ogólny", przejść do zakładki "Polski Bon Turystyczny", a potem do „Mój bon". Wówczas bon zostanie wygenerowany w formie 16-cyfrowego numeru, który otrzymamy na wskazany numer telefonu lub adres poczty elektronicznej.  

Według danych ZUS w całym kraju płatność bonami przyjmuje około 28 tys. podmiotów. Lista podmiotów turystycznych, u których można zapłacić bonem, jest dostępna na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej (POT).

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną