System kaucyjny w popularnym supermarkecie! Klienci otrzymują kupony!

Martyna P.

Newsy

19.01.2023 11:22

System kaucyjny w popularnym supermarkecie! Klienci otrzymują kupony!

W kilku sklepach w Polsce uruchomiono pilotażowy program związany z system kaucyjnym. Klienci mogą oddać do recyklingu w wybranych punktach plastikowe butelki PET oraz aluminiowe puszki. Za ich oddanie klient otrzymuje kupon o pewnej wartości.

 

Butelkomaty w sklepach Carrefour

Sieć sklepów Carrefour zdecydowała się na uruchomienie pilotażowego programu. W dziewięciu placówkach pojawiły się automaty, które przyjmują plastikowe butelki PET oraz aluminiowe puszki.

Za każda oddaną puszkę, czy butelkę klienci otrzymują kupon o wartości 15 groszy do wykorzystania w sklepie.

Warto dodać, że butelki muszą być czyste, niezgniecione i zawierać kod kreskowy. Ważną informacją jest to, że automat sam zmniejsza ich objętość (czterokrotnie).

Program pilotażowy funkcjonuje obecnie w sklepach na terenie województwa śląskiego. Automat na butelki spotkamy także w sklepie na Opolszczyźnie.

Maszyny stanęły w ośmiu hipermarketach: w Sosnowcu, Rybniku, Kędzierzynie Koźlu, Jastrzębiu Zdroju, Jaworznie, Chorzowie, Gliwicach i Katowicach. Zlokalizowane są również w dwóch supermarketach: w Pszczynie i Zabrzu.

Właściciele liczą na to, że rozwiązanie to będzie wkrótce powszechnie stosowane.  

Przypomnijmy, że w 2021 roku sieć wprowadziła także system automatów do skupu szklanych butelek. Projekt cieszy się dużym zainteresowaniem.

 

Zdjęcie System kaucyjny w popularnym supermarkecie! Klienci otrzymują kupony! #1

System kaucyjny w Polsce

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zakłada, że powszechny system kaucyjny będzie stopniowo wprowadzany w 2023 roku. Okres dostosowawczy będzie dość długi - minimum dwa lata.

Polski system kaucyjny obejmie:

  • puszki aluminiowe do 1 l,
  • butelki szklane wielorazowego użytku do 1,5 l
  • butelki z tworzywa sztucznego, czyli butelki PET, do 3 l .

Wiceminister dodał, że do systemu kaucyjnego włączone będą tzw. małpki, czyli szklane butelki jednorazowego użytku o pojemności do 1,5 l.

System zakłada, zwracanie kaucji w momencie zwrotu opakowań odpadów opakowaniowych bez konieczności okazania paragonu.

Na tą chwilę nie wiadomo jeszcze, jaka będzie wysokość kaucji. Decyzja o wysokości stawki kaucyjnej będzie wydana w drodze rozporządzenia i zostanie podjęta po wejściu w życie projektu.

„Najpierw wejdzie w życie projekt, a następnie ocenimy, jaka jest sytuacja i jak wysokie powinny być ceny” – dodał Jacek Ozdoba.

 

Czy powszechny system kaucyjny będzie obowiązkowy?

Obiekty o powierzchni do 100 m kw będą mogły zdecydować, czy chcą przystąpić do systemu kaucyjnego.

Na jednostki o powierzchni większej niż 100 m kw obowiązek będzie z góry nałożony, jeśli na stanie posiadają produkty w wyznaczonych opakowaniach.