Matura z języka ukraińskiego będzie dostępna także dla Polaków!

Justyna

Newsy

18.01.2023 17:12

Matura z języka ukraińskiego będzie dostępna także dla Polaków!

Zgodnie z najnowszymi planami Ministerstwa Edukacji i Nauki, już za kilka lat język ukraiński dołączy do grona tzw. nowożytnych języków obcych na polskiej maturze. Co to oznacza dla polskich uczniów?

Ukraiński na maturze

Z planów legislacyjnych, ogłoszonych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki wynika, że polscy uczniowie będą mogli zdawać maturę z języka ukraińskiego. Rozporządzenie w tej sprawie ma zostać wydane jeszcze w tym roku. Natomiast nowy przedmiot po raz pierwszy miałby się pojawić na maturze w 2026 roku.

Co prawda ukraiński już był obecny się na polskiej maturze, ale jako język mniejszości narodowej. Po zmianach dołączyłby do grona języków nowożytnych, wśród których obecnie możemy znaleźć: angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, rosyjski i włoski.

Absolwent szkoły średniej musi zaliczyć jeden z nich, by otrzymać świadectwo dojrzałości. Istnieje także możliwości zdawania kolejnych języków obcych jako przedmiotów dodatkowych. Zgodnie z danymi Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE), w 2022 r. maturzyści najczęściej wybierali język angielski - 257952 absolwentów, następnie niemiecki - 7980 i rosyjski - 2753. Natomiast nieliczni uczniowie zdecydowali się na hiszpański - 602, francuski - 516 oraz włoski 139.

Zdjęcie Matura z języka ukraińskiego będzie dostępna także dla Polaków! #1

Nie tylko dla mniejszości

Obecnie obowiązkową maturę z ukraińskiego w Polsce zdaje tylko młodzież, dla której jest to rodzimy język. Następuje to po nauce w szkołach prowadzonych przez ukraińską mniejszość narodową w naszym kraju. Według danych CKE, pochodzących z matury przeprowadzonej w 2022 roku, było 59 takich zdających.

Jeśli rozporządzenie wejdzie w życie, do matury z języka ukraińskiego jako języka obcego nowożytnego będą mogli przystąpić wszyscy absolwenci, w tym również absolwenci będący obywatelami Ukrainy, jak i Polski.

Wzrost zainteresowania językiem ukraińskim

MEiN w ogłoszonym uzasadnieniu planowanego rozporządzenia swoją decyzję tłumaczy następująco:

Szeroki napływ do Polski obywateli Ukrainy może mieć wpływ na większe zainteresowanie Polaków tym krajem, jego językiem i kulturą".

Niestety nie pojawiła się dotychczas zapowiedź, czy wraz z nowymi przepisami resort wprowadzi również szeroki program nauczania ukraińskiego w polskich szkołach.  Mimo to formalnie nie będzie stanowiło to przeszkody, ponieważ absolwent szkoły średniej może wybrać na maturze język obcy, którego w ogóle się nie uczył.