W Polsce następuje ważna zmiana w podejściu do recyklingu. Tym razem uwaga skupia się na odpadach, które dotąd często były pomijane w tradycyjnych systemach. Czy będzie to znaczący krok naprzód w rozszerzaniu zakresu materiałów podlegających recyklingowi?
System kaucyjny w Polsce
Zgodnie z nowymi przepisami środowiskowymi, od 1 stycznia 2025 roku, Polska wprowadzi na szeroką skalę system kaucyjny, który będzie obejmował butelki plastikowe, szklane oraz puszki metalowe i aluminiowe.
Automaty recyklingowe, zwane recyklomatami, zostaną umieszczone w sklepach o powierzchni większej niż 200 metrów kwadratowych, w tym w popularnych sieciach handlowych takich jak Biedronka, Carrefour, Lidl i inne.
Innowacyjne podejście do recyklingu
Jednakże, w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie społeczne na bardziej zrównoważone rozwiązania i pod naciskiem nowych inicjatyw ekologicznych, Auchan Polska wdrożyło innowacyjny, pilotażowy program, który wyróżnia się na tle innych. Poza standardowym zakresem materiałów, Auchan jako pierwsza sieć handlowa w Polsce zdecydowała się na przyjmowanie także kartonów po mleku i sokach, które obecnie nie są włączane do systemu kaucyjnego.
Ten pilotowy projekt, opracowany we współpracy z firmami Remondis i Tetra Pak, nie tylko rozszerza zakres akceptowanych odpadów recyklingowych, ale także stawia pierwsze kroki ku potencjalnym przyszłym zmianom w polskim prawie recyklingowym. Celem jest pokazanie, że możliwe jest techniczne i ekonomiczne przetwarzanie szerokiej gamy materiałów, co może w przyszłości przyczynić się do ich standardowego włączenia do ogólnokrajowego systemu kaucyjnego.
Dlaczego kartony?
Kartony po mleku i sokach, wykonane z wielowarstwowych materiałów, były dotąd trudne do recyklingu. Skomplikowana konstrukcja tych opakowań, która często zawiera kombinację papieru, plastiku, a czasem metalu w postaci cienkiej folii, stwarzała poważne wyzwania technologiczne. W przeszłości te materiały musiały być oddzielane ręcznie, co było zarówno czasochłonne, jak i kosztowne, czyniąc recykling nieefektywnym i ekonomicznie nieuzasadnionym.
Nowe technologie pozwalają na ich efektywne przetwarzanie, wykorzystując zaawansowane metody separacji, które mogą automatycznie rozdzielać te różne komponenty. Dzięki temu proces staje się znacznie szybszy, efektywniejszy i tańszy, co otwiera przed nimi drogę do systemów kaucyjnych. To także szansa na znaczące zmniejszenie ilości odpadów trafiających na wysypiska.
Jak to działa?
Obecnie nowe recyklomaty są testowane w jednym ze sklepów sieci Auchan w Łodzi. Za każdy zwrócony karton lub inną akceptowalną jednostkę opakowania, użytkownik może otrzymać voucher o wartości 6 groszy, który będzie mógł wykorzystać przy kolejnych zakupach w sklepie.
Od 2025 roku, po wprowadzeniu systemu kaucyjnego w Polsce, recyklomaty będą instalowane na szerszą skalę. Kaucja w wysokości 50 groszy za każde opakowanie zwrotne, takie jak butelki plastikowe, szklane i puszki aluminiowe oraz metalowe, będzie zawarta w cenie napojów. Zostanie ona zwrócona, gdy klient odda opakowanie do automatu recyklingowego.