Ostatnio ogłoszono plany wprowadzenia systemu kaucyjnego w naszym kraju. Na stronach Rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska można przeczytać projekt, który szczegółowo określa wysokość kaucji dla różnych rodzajów opakowań, podlegających nowemu systemowi. Przedstawiamy jakich zmian możemy się spodziewać?
Wysokość kaucji
Zgodnie z przedstawioną propozycją, opakowania takie jak:
- plastikowe butelki o pojemności do trzech litrów
- butelki szklane wielokrotnego użytku do półtora litra
- metalowe puszki do jednego litra
będą obciążone kaucją w wysokości 50 groszy. Kaucja ta ma być naliczana dla każdego opakowania. W projekcie został zapisany obowiązek, według którego:
"Przedsiębiorcy prowadzący jednostkę handlu lub inny punkt objęty systemem kaucyjnym, uczestniczący w systemie kaucyjnym w zakresie co najmniej pobierania kaucji i zwracania kaucji oraz odbierania pustych opakowań i odpadów opakowaniowych, zobowiązani będą m.in. do zwrotu pobranej przy zakupie kaucji w momencie zwrotu opakowań lub odpadów opakowaniowych objętych systemem kaucyjnym" - Ocena skutków regulacji (OSR) projektu rozporządzenia
System kaucyjny w UE
W analizie skutków regulacji (OSR) podkreślono, że każdy kraj indywidualnie ustala, które rodzaje opakowań zostaną objęte systemem kaucyjnym. Resort klimatu i środowiska wskazał, że najczęściej państwa europejskie obejmują kaucją opakowania z plastiku, szkła i metalu.
W państwach Unii Europejskiej różni się także wysokość kaucji, która waha się od 0,07 do 0,25 euro, zazwyczaj oscylując w okolicach 0,10 euro, czyli około 50 groszy. Takie rozwiązanie jest niezwykle ważne, ponieważ wprowadzony system stanowi kluczowy krok w kierunku zrównoważonego gospodarowania odpadami.
Sytuacja ekologiczna na świecie
Plastik i szkło to materiały, które mają negatywny wpływ na środowisko. System kaucyjny zachęca do zbierania i recyklingu tych opakowań, co zmniejsza ilość odpadów trafiających na wysypiska i redukuje negatywny wpływ na przyrodę. Ponowne wykorzystanie tych materiałów zmniejsza zapotrzebowanie na surowce, co ma istotne znaczenie w kontekście ochrony środowiska.
Co więcej, system kaucyjny edukuje konsumentów w kwestii recyklingu i oddzielania odpadów. Działając jako motywator finansowy, kaucja zachęca do aktywnego uczestnictwa w procesie recyklingu, podnosząc tym samym świadomość ekologiczną społeczeństwa.
Czy uważacie, że proponowany system kaucyjny w Polsce to dobry pomysł?