Pakiet pomocowy: Rząd wypłaci rekompensaty za wyższe rachunki!

Martyna P.

Dofinansowania

18.01.2023 8:29

Pakiet pomocowy: Rząd wypłaci rekompensaty za wyższe rachunki!

We wtorek odbyło się posiedzenie, podczas którego ustalono istotne kwestie. Przyjęto projekt ustawy, której celem jest ochrona obywateli przed skokowymi podwyżkami cen ciepła. O nowym systemie wsparcia poinformowała Minister Klimatu i Środowiska.

Gigantyczne rachunki za ogrzewanie!

Mieszkańcy bloków, którzy korzystają z sieci ciepłowniczych, otrzymują rachunki za ciepło o kilkadziesiąt procent wyższe. Ceny energii cieplnej wzrosły do poziomów wyższych, niż zakładano. O drastycznych podwyżkach informowało wiele spółdzielni. Niektóre z nich sięgały aż 94%.

Rząd wypłaci rekompensaty za wyższe rachunki! 

Minister Klimatu i Środowiska poinformowała, że gospodarstwa domowe i instytucje publiczne, których budynki ogrzewane są poprzez sieci ciepłownicze, a ciepło wytwarzane jest przez firmy energetyczne, otrzymają rekompensaty za podwyżki cen.

Na posiedzeniu ustalono, że nowy program wsparcia Polaków wejdzie w życie w trybie pilnym.

Ponadto pozytywną informacją jest to, że będzie on działał wstecz.

„[…] jeśli ceny za ciepło były wyższe o 40 proc. (od 1 października w stosunku do 30 września) przedsiębiorstwa energetyczne otrzymają wyrównanie, tak aby odbiorca zawierający się w katalogu podmiotów uprawnionych nie został obciążony nadmiernym wzrostem kosztów ogrzewania" – wyjaśniła Anna Moskwa.

 

Zdjęcie Pakiet pomocowy: Rząd wypłaci rekompensaty za wyższe rachunki! #1

Głównym celem projektu jest ochrona obywateli przed obciążeniem Polaków nadmiernymi kosztami ogrzewania. Ma ochronić publiczne instytucje i gospodarstwa domowe przed skokowymi podwyżkami. Założeniem jest ochrona obywateli przed kilkuset procentowymi podwyżkami.

Anna Moskwa obiecała, że w przypadku otrzymania wyższego rachunku będzie można liczyć na rekompensatę. Dotyczy to ciepłowni oraz obywateli.

Rządowy projekt zakłada, że maksymalne ceny za dostawę ciepła ustalane będą w odniesieniu do ceny z września 2022 roku (powiększoną o maksymalny wzrost na poziomie 40%).

Jeśli ceny będą wyższe o więcej niż 40% w odniesieniu do 30 września 2022 roku, to wówczas przedsiębiorstwa energetyczne dostaną wyrównanie.

Nowe przepisy mają zostać wdrożone 1 lutego 2023 roku i obowiązywać do 31 grudnia 2023 roku.

Kto otrzyma rekompensatę?

Wsparciem mają zostać objęci:

  • Odbiorcy ciepła systemowego –mieszkańcy bloków, wspólnoty mieszkaniowe
  • Odbiorcy wrażliwi (korzystający z sieci ciepłowniczej) – np. żłobki, szpitale, szkoły, przedszkola, urzędy.

Spółdzielnie będą zobowiązane do poinformowania mieszkańców o wysokości stawki za ciepło z dopłatą i bez niej.