Dofinansowanie do opłat za ogrzewanie! Komu przysługuje?

Martyna

Dofinansowania

12.03.2023 17:58

Dofinansowanie do opłat za ogrzewanie! Komu przysługuje?

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa wypowiedziała się na temat dopłat do ogrzewania. Rząd planuje zapewnić rekompensatę i ograniczyć podwyżki dla obywateli. Wyjaśniamy szczegóły. 

Komu przysługuje wsparcie? 

W ciągu najbliższych dni władze mają określić przepisy, które będą chronić odbiorców ciepła. Z zapowiedzi rządu wynika, że mają zostać zapewnione rekompensaty oraz wprowadzone zakazy dalszych podwyżek. Wsparcie ma dotyczyć: 

  •  mieszkańców bloków, czyli odbiorców ciepła systemowego 
  •  odbiorców wrażliwych, czyli: 
  •  szkół 
  •  szpitali 
  •  żłobków 

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa wypowiedziała się na ten temat następująco: 

“Przez skokowe zmiany cen surowców energetycznych branża ciepłownicza mierzy się z problemem wysokich cen gazu. Dlatego już wkrótce przedstawimy dodatkowe przepisy jeszcze mocniej chroniące odbiorców ciepła. Zapewnimy rekompensaty i ograniczymy podwyżki do obywateli.” - Anna Moskwa 

Powrót do starej taryfy 

Jednym z rozwiązań, które ma zostać zaproponowane ma być częściowy powrót do tzw. starej taryfy, która obowiązywała przed 1.10.2022 r. Obecnie nowa taryfa spowodowała wzrost cen o 40 %. Dlatego nowo przyjęte przepisy mają skorygować ceny i zaprzestać dalszych podwyżek za ogrzewanie. 

Ile wynoszą opłaty za ogrzewanie? 

W wyniku inflacji oraz kryzysu energetycznego ceny za ogrzewania od 2000 roku wzrastały z miesiąca na miesiąc. Z danych wynika, że: 

“Szacunkowo w 2021 r. właściciel domu jednorodzinnego rocznie wydał od 1495 zł do 2990 zł na ogrzewanie. W 2022 r. koszt ten sięgnąć może 4800 zł (za ekogroszek w składzie opału) do nawet 9600 zł.” - gratka.pl 

Natomiast w bloku opłaty za ogrzewanie wynosiły średnio: 

“Wysokość rachunków za ogrzewanie dla mieszkania 50 mkw. wynosiła w 2022 r. średnio 159 zł za miesiąc. Natomiast przy szacowanych podwyżkach w 2023 r. rachunki mogą wynieść już 222,6 zł, co w skali roku może oznaczać wzrost o 763,2 zł” - money.pl 

Proponowane zmiany z pewnością zasadniczo wpłynęłyby na życie codzienne wielu Polaków. Dlatego obywatele mają nadzieje, że wejdą one w życie i podwyżki opłat za ogrzewanie będą należeć do przeszłości.