Wiemy ile rząd dopłaci do pelletu, oleju, drewna i gazu!

Justyna
Newsy
05.08.2022 17:48
Wiemy ile rząd dopłaci do pelletu, oleju, drewna i gazu!

Rząd przygotował projekt ustawy, który przewiduje wsparcie dla kolejnych domów, w związku z podwyżkami cen energii. Pakiet będzie wspierał 6,6 miliona gospodarstw domowych.

Prace nad ustawą trwają

Informacje na temat prac w rządzie przekazała na piątkowej konferencji prasowej minister klimatu Anna Moskwa:

Przygotowaliśmy kompleksowy pakiet, który byłby skierowany dla wszystkich użytkowników ciepła, dla tych wszystkich, którzy podgrzewają wodę, ale potencjalnie mogłyby ich dotknąć podwyżki. Dla całej tej grupy odbiorców przygotowaliśmy schemat wsparcia. Jednym z podstawowych elementów tego schematu jest prognoza podwyżek, którą wspólnie z Urzędem Regulacji Energetyki przeprowadziliśmy. W wyniku tej analizy przygotowaliśmy pakiet, który będzie wspierał 6,6 miliona gospodarstw domowych”.

Jak dodała Anna Moskwa, projekt ustawy trafi do Sejmie już niebawem:

Przepisy są gotowe, będziemy je prezentować na Komitecie Stałym Rady Ministrów, potem na Radzie Ministrów, co pozwala nam prognozować, że na pierwsze, wrześniowe posiedzenie Sejmu te przepisy (...) będą mogły przejść całą ścieżkę legislacyjną”.

URE może blokować podwyżki

Szefowa MKiŚ wyjaśniła, że jednym z elementów wsparcia ma być ochrona odbiorców ciepła systemowego. Minister zwracała bowiem uwagę, że najbardziej powszechnym systemem ogrzewania (również podgrzewania wody) w Polsce, jest ciepło systemowe, z którego korzysta "5,4 mln odbiorców, czyli wszystkie bloki, spółdzielnie, wspólnoty". Jak wyjaśniła, podwyżka nie będzie mogła przekroczyć 40 proc.

Zdjęcie Wiemy ile rząd dopłaci do pelletu, oleju, drewna i gazu! #1

Anna Moskwa zapowiedziała, że Urząd Regulacji Energetyki będzie blokował podwyżki dla tej grupy odbiorców:

Podmiotem, który będzie wstrzymywał te podwyżki, będzie blokował podwyżki, będzie mroził podwyżki jest URE, podmiot, który na co dzień dba o cały proces taryfowy w Polsce”.

Ile wyniesie dodatek?!

Dla mniejszych podmiotów, które nie są w systemie taryfowym i nie składają wniosków do URE również zastosowano próg podwyżek do 40 proc.

Odbiorcom indywidualnym ma przysługiwać dodatek, którego kwota będzie zależała od źródła ciepła. Używający pelletu mają otrzymać 3000 zł, drewna kawałkowego 1000 zł, oleju 2000 zł, LPG 500 zł. Pieniądze ma wypłacać gmina.

 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną