Premier ogłosił decyzję. Rząd wypłaci kolejne dodatki do ogrzewania!

Justyna
Newsy
23.08.2022 19:54
Premier ogłosił decyzję. Rząd wypłaci kolejne dodatki do ogrzewania!

Będzie wsparcie dla Polaków borykających się z wyższymi rachunkami za energię. Dodatki obejmą nie tylko węgiel, lecz także pozostałe źródła ciepła. Teraz proponowane rozwiązania trafią do prac w Sejmie.

Nowy projekt ustawy

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił przyjęcie projektu ustawy o wsparciu dla odbiorców ciepła. Projekt ten przewiduje jednorazowe dodatki dla ogrzewających swoje domy drewnem, LPG oraz olejem opałowym.  Ustawa ma łagodzić perturbacje, trudności związane z codziennym życiem, obywateli, którzy mają ciepło systemowe lub którzy ciepło czerpią z różnych surowców. Mówił również:

„Energia i surowce stały się bronią w ręku Putina. Wykorzystamy dobrą sytuację budżetową po to, by pomóc obywatelom. Obok dodatku węglowego wprowadzamy dodatkowe możliwości finansowania ciepła (opartego o pellet, drewno i ciepło systemowe). Poszerzamy arsenał narzędzi wsparcia”.

Pomoc dla „podmiotów wrażliwych”

Premier wskazał, że wsparcie obejmuje tzw. podmioty wrażliwe. Rząd przygotował rozwiązania dotyczące przede wszystkim szpitali i szkół. Argumentował:

„Ciepło systemowe musi być tańsze właśnie również dla nich".

Dodatkowo wsparcie otrzymają także samorządy dzięki przyjętej ustawie o dodatkach dla lokalnych władz. Środki dla nich to 13,7 mld zł, a każda gmina dostanie co najmniej 2 mln zł. Jak dodał premier pieniądze mogą zostać wydane w sposób elastyczny:

„Mogą zrekompensować ubytki w dochodach bieżących, mogą służyć na inwestycje, mogą być przeznaczone na różnego rodzaju podwyżki, ale także mogą i powinny być przeznaczone na dodatki do ciepła, ciepła systemowego, na rekompensatę podwyżek ciepła po to, żeby mieszkańcy mogli korzystać z tańszego ciepła, z tańszej energii”.

Podwyżki nie będą drastyczne

Minister Anna Moskwa wskazała natomiast, że podwyżki cen ciepła zostaną „zablokowane”:

Dla 43 proc. odbiorców w Polsce objętych ciepłownictwem systemowym na poziomie taryfy blokujemy podwyżki, zapewniając jednocześnie system dopłat dla ciepłowni, czyli nie ma żadnej interakcji dla obywatela. To ciepłownia składa wniosek taryfowy do URE, otrzymuje wsparcie i tym samym taryfa zatwierdzana dla obywatela, jest taryfą niższą”.

Rachunki za ciepło, jak zapewniła, będą na poziomie cen z marca 2022 roku, do których doliczone zostanie maksymalnie 60 proc. ceny surowca.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną