Opieka koordynowana: Lekarze rodzinni z nowymi uprawnieniami!

Martyna

Newsy

03.10.2022 9:31

Opieka koordynowana: Lekarze rodzinni z nowymi uprawnieniami!

Już niebawem lekarz rodzinny nabędzie nowych uprawnień, a wraz z nimi zostanie poszerzona lista badań, na które będzie mógł kierować pacjentów. Kiedy zmiany wejdą w życie? Jakie badania obejmą?

Celem wdrożenia nowych przepisów ma być uproszczenie ścieżki diagnostycznej. Pacjenci nie będą musieli odbywać wielu wizyt między różnymi przychodniami. Problem oczekiwania w długich kolejkach do specjalistów zostanie zredukowany. W założeniach jest także przyśpieszenie procesu diagnostyki najpopularniejszych chorób.

 

Nowe uprawnienia lekarzy rodzinnych

Już niebawem lekarze rodzinni uzyskają nowe uprawnienia – lista badań, na które będą mogli kierować pacjentów, zostanie poszerzona.

Po wejściu przepisów w życie lekarz rodzinny będzie mógł skierować m. in. na badanie dopplerowskie, pogłębioną diagnostykę tarczycy, echo serca, spirometrię, holtera, czy EKG wysiłkowe.

Wszystko za sprawą opieki koordynowanej.

Zakłada ona także większy dostęp do profilaktyki, edukacji oraz porad dietetycznych.

 

Zdjęcie Opieka koordynowana: Lekarze rodzinni z nowymi uprawnieniami! #1

Kto będzie mógł skorzystać z opieki koordynowanej?

Opieka koordynowana ma objąć kilka grup pacjentów:

  • Pierwsza grupa: pacjenci z nadciśnieniem tętniczym, migotaniem przedsionków, przewlekłą chorobą niedokrwienną serca, niewydolnością serca;
  • Druga grupa: będą to pacjenci z cukrzycą – lekarz rodziny będzie mógł zlecić im wykonanie badania wskaźnika albuminy/kreatyniny w moczu oraz badanie USG doppler naczyń kończyn dolnych;
  • Trzecia grupa: będą to pacjenci z astmą i przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP). Lekarz rodzinny wypisze skierowanie na spirometrię z próbą rozkurczową;
  • Czwarta grupa: będą to pacjenci z chorobami tarczycy. W tym przypadku lekarz będzie mógł zlecić badanie antyTPO, antyTSHR, antyTg. Ponadto wypisze skierowanie na celowaną biopsję aspiracyjną cienkoigłową tarczycy u dorosłych. Po wejściu nowych przepisów lekarz rodzinny będzie mógł wypisać skierowanie na celowaną biopsję aspiracyjną cienkoigłową tarczycy.

 

Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Przypomnijmy, że nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej weszła w życie 1 października 2022 roku.

Eksperci uważają jednak, że zmiany zaczną funkcjonować dopiero od listopada 2022 roku. Prawdopodobnie dopiero wtedy podmioty medyczne będą podpisywać kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia na opiekę koordynowaną.

Więcej o opiece koordynowanej przeczytasz TUTAJ.

Zdjęcie Opieka koordynowana: Lekarze rodzinni z nowymi uprawnieniami! #2