Od lipca lekarz rodzinny będzie mógł zlecić więcej badań!

Patrycja

Zdrowie

08.06.2022 20:59

Od lipca lekarz rodzinny będzie mógł zlecić więcej badań!

Już od lipca lekarz rodzinny będzie mógł zlecić więcej badań diagnostycznych, zamiast odsyłać do specjalistów. Sprawdź co się zmieni i jakie badania będzie mógł zlecić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.

Zdjęcie Od lipca lekarz rodzinny będzie mógł zlecić więcej badań! #1

System opieki zdrowotnej jest niewydolny

Niestety w Polsce proces diagnostyczny licznych schorzeń zajmuje sporo czasu. Lekarze rodzinni nie mogą wystawić skierowań na wiele badań, ponieważ ich ilość jest ograniczona. Zamiast tego kierują pacjentów do specjalistów, do których terminy zwykle są bardzo odległe. Na przykład na wizytę do kardiologa lub endokrynologa czeka się wiele miesięcy.

W rezultacie to uniemożliwiło wczesne wykrywanie chorób, a do ich rozpoznawania dochodziło dopiero, gdy było już za późno, żeby powstrzymać rozwój schorzenia. Niewydolny system opieki zdrowotnej pogarszał zdrowie Polaków…

Już niedługo ważne zmiany w POZ

Na szczęście już niedługo to się zmieni. Lista badań diagnostycznych zlecanych przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) ulegnie wydłużeniu. Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt rozporządzenia, w którym określono jakie dodatkowe badania będzie można wykonać w przychodni rodzinnej.Od lipca lekarz rodzinny będzie mógł zlecić więcej badań!

Zgodnie z nowym projektem, już od lipca lekarz rodzinny będzie mógł zlecić więcej badań diagnostycznych, zamiast odsyłać pacjentów do specjalistów. Wśród nich znajduje się m.in. diagnostyka w kierunku Helicobakter Pylori, czy kwas foliowy.

Nowa lista badań w POZ

Badania biochemiczne i immunochemiczne:

  • ferrytyna, witamina B12, kwas foliowy- pomagają w zdiagnozowaniu przyczyn niedokrwistości,
  • anty–CCP- badanie wykorzystywane w diagnostyce reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS),
  • CRP - szybki test ilościowy (populacja do ukończenia 6 r.ż.); szybki wzrost CRP oznacza stan zapalny,
  • przeciwciała anty-HCV- przeciwciała przeciwko wirusowi zapalenia wątroby typu C.

Badania kału:

  • antygen Helicobacter pylori w kale- obecność tej bakterii może być przyczyną rozwoju choroby wrzodowej dwunastnicy i żołądka.

Badania mikrobiologiczne:

  • Strep-test - do wykrywania w wymazie z gardła bakterii Streptococcus pyogenes, test pozwalający określić przyczynę objawów chorobowych górnych dróg oddechowych.

Dzięki tym zmianom skorzystają pacjenci!

Ministerstwo Zdrowia w komunikacie tłumaczy:

Oczekuje się, że dzięki wprowadzanym zmianom lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) uzyskają możliwość podjęcia leczenia bez konieczności konsultacji specjalistycznych (badania różnicujące przyczyny niedokrwistości), wykonywania badań inwazyjnych (test w kierunku Helicobacter Pylori), jak również zyskają możliwość wcześniejszego podjęcia decyzji kierunkowej o skierowaniu do leczenia specjalistycznego.