Rewolucja w prawie: Lekarze rodzinni będą mieli większe uprawnienia!

Martyna
Prawo
06.11.2023 20:15
Rewolucja w prawie: Lekarze rodzinni będą mieli większe uprawnienia!

Od początku listopada, polscy lekarze rodzinni zyskali rozszerzone kompetencje, co stanowi korzystną zmianę w opiece zdrowotnej. Teraz nie muszą już kierować swoich pacjentów do specjalistów i czekać na skierowania do badań, lecz samodzielnie mogą przeprowadzać niektóre z nich. Jest to ważny krok w skróceniu czasu oczekiwania na diagnostykę i leczenie, co z pewnością przyniesie ulgę wielu pacjentom.

Nowe uprawnienia lekarzy rodzinnych

Nowe uprawnienia lekarzy rodzinnymi obejmują m.in. możliwość zlecania badań z zakresu:

  • alergologii
  • poziomu immunoglobulin IgE
  • testów pokarmowych i wziewnych

Dla pacjentów jest to duże ułatwienie, ponieważ teraz nie będą musieli czekać w długich kolejkach do specjalistów. Zamiast tego, cały proces diagnostyczny może być przeprowadzony w znacznie krótszym czasie, skracając go z kilku miesięcy do kilku dni lub tygodni.

Rozszerzenie opieki koordynowanej

To jednak nie wszystkie zmiany w systemie opieki zdrowotnej. Kolejne innowacje dotyczą placówek oferujących opiekę koordynowaną, co oznacza, że większa grupa pacjentów będzie miała dostęp do leczenia. W tej grupie znajdują się pacjenci z nadczynnością tarczycy, stanem przedcukrzycowym oraz chorobami nerek. Ponadto, lekarze rodzinni mogą teraz zlecać badania tomografii komputerowej tętnic wieńcowych przy podejrzeniu choroby niedokrwiennej serca bez konieczności kierowania do specjalisty.

Rozszerzenie opieki koordynowanej dotyczy pacjentów poniżej 18. roku życia, ponieważ przewlekłe choroby:

  • kardiologiczne
  • diabetologiczne
  • endokrynologiczne
  • pulmonologiczne
  • mogą dotykać także młodszych pacjentów.

Oczekiwania pacjentów

Pacjenci mają nadzieję, że te zmiany pomogą zredukować problem długich kolejek i znacząco usprawnią proces diagnostyczny oraz leczniczy. Dla nich to ogromna korzyść, ponieważ będą mogli otrzymać szybszą pomoc medyczną bez konieczności błądzenia po różnych przychodniach. Niezwykle ważne jest również rozszerzenie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. 

Nowe przepisy weszły w życie od początku listopada, jednak większość przychodni potrzebuje pewnego czasu na pełne dostosowanie się do tych zmian i wdrożenie nowych procedur. Warto podkreślić, że te innowacje stanowią krok naprzód w poprawie jakości opieki zdrowotnej i skróceniu czasu oczekiwania na potrzebne badania i leczenie.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną