Znana sieć sklepów wycofuje niebezpieczną partię produktów!

Justyna

Newsy

02.10.2022 21:40

Znana sieć sklepów wycofuje niebezpieczną partię produktów!

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) podjął decyzję o wycofaniu ze sprzedaży talerzy dostępnych w znanej sieci sklepów. Sanepid zaleca, aby nie używać wskazanego produktu do kontaktu z żywnością.

Komunikat GIS

Główny Inspektorat Sanitarny wydał decyzję o wycofaniu ze sprzedaży talerzy z melaminy dostępnych w sieci sklepów Action.

Specyfikacja wycofanych talerzy:

Numer partii to 034914.

Podmiot odpowiedzialny za produkt to: AM/63 P.O BOX 37211, 1030 AE AMSTERDAM, THE NETHERLANDS.

Dystrybutor produktu w Polsce to: ACTION POLAND Sp. z o. o. ul. Wojewódzka 10, 40-026 Katowice.

Zdjęcie Znana sieć sklepów wycofuje niebezpieczną partię produktów! #1
źródło: https://www.gov.pl/web/gis/ostrzezenie-publiczne-dotyczace-wyrobu-do-kontaktu-z-zywnoscia-przekroczenie-dopuszczalnego-limitu-migracji-formaldehydu-z-talerzy-z-melaminy

W wydanym komunikacie GIS poinformował:

„Spożywanie posiłków podawanych na tych talerzach może wiązać się z zagrożeniem dla zdrowia konsumenta. W wyniku badań przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono przekroczenie limitu migracji specyficznej formaldehydu z talerzy z melaminy".

Zagrożenie dla zdrowia

Formaldehyd to związek chemiczny używany m.in. do produkcji żywic syntetycznych, barwników, lakierów czy wosków samochodowych. Przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem (IARC) został zaklasyfikowany jako związek kancerogenny. 

Sanepid zaleca, aby nie używać produktu wskazanego w komunikacie do kontaktu z żywnością:

„Na podstawie oceny ryzyka Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH - Państwowego Instytutu Badawczego należy uznać, że spożywanie posiłków podawanych na tych talerzach może wiązać się z zagrożeniem dla zdrowia konsumenta w zakresie narażenia na formaldehyd".

Natychmiastowe wycofanie ze sklepów

Action to sieć handlowa oferująca produkty codziennego użytku. Pochodzi z Holandii. Posiada ponad dwa tysiące sklepów w 10 krajach. Jak informuje GIS:

Firma Action Poland Sp. z o.o. zobowiązała się do przekazania informacji do swoich sklepów o natychmiastowym wycofaniu z obrotu handlowego wyrobu objętego ostrzeżeniem. Spółka poinformowała dostawcę wyrobu o stwierdzonych nieprawidłowościach i o podjętych działaniach”.

Wycofanie produktów z rynku to jeden z najpowszechniejszych środków mających na celu ograniczenie zagrożeń stwarzanych przez produkty niebezpieczne. Produkty wycofane ze sprzedaży, które zagrażają życiu i zdrowiu konsumentów są zawsze wskazywane przez Główny Inspektorat Sanitarny.