Czy komary przenoszą boreliozę?

Justyna

Zdrowie

13.09.2022 17:35

Czy komary przenoszą boreliozę?

Z zarażania boreliozą ludzi zasłynęły kleszcze. Ale co jakiś czas pojawiają się pogłoski, że za część przypadków boreliozy odpowiadają także komary. Czy to możliwe?

Kleszcze przenoszące boreliozę

Kleszcze mają duże znaczenie medyczne i weterynaryjne, przede wszystkim dlatego, że są one nosicielami wielu chorób, w tym głównie boreliozy. Samo ukąszenie kleszcza jest bezbolesne. Dlatego też, szczególnie w okresie letnim, należy regularnie sprawdzać, czy osobnik taki nie pojawił się na naszym ciele.

Zdjęcie Czy komary przenoszą boreliozę? #1

Kleszcze lubią miejsca, które są ciepłe, wszczepiają się w skórę głównie w pachwinach, pod kolanami, pachami i na szyi. Bardzo często gryzą także w okolicach włosów – na granicy karku i owłosienia głowy.

Komary a borelioza

Choć wielu lekarzy temu zaprzecza, wiele wskazuje na to, że kojarzona wcześniej jedynie z kleszczami Borrelia może być transportowana również przez bąki bydlęce i komary brzęczące (Culex pipiens). Badania pokazują, że 2 proc. tych owadów transportuje krętki boreliozy.

Mało kto zwraca uwagę na bąble po ich ugryzieniu. Powinniśmy jednak obserwować te miejsca pod kątem tych samych objawów, jakie mogą pojawić się po ugryzieniu kleszcza.

Rozwój boreliozy

Po 7-10 dniach od ukłucia pojawia się w tym miejscu zmiana skórna, która następnie (w okresie nawet do kilku tygodni) powiększa się, tworząc czerwoną lub sinoczerwoną plamę – tzw. rumień wędrujący.

Zdjęcie Czy komary przenoszą boreliozę? #2

Miejscowej zmianie skórnej towarzyszą często objawy uogólnione, takie jak:

  • zmęczenie,
  • ból mięśni,
  • gorączka,
  • ból głowy,
  • sztywność karku.

Brak rozpoczęcia leczenia może prowadzić w konsekwencji do zapalenia opon mózgowo – rdzeniowych oraz mózgu, zapalenia nerwów, zapalenia stawów lub zaburzenia rytmu pracy serca. Leczenie obejmuje podawanie antybiotyków przez min. 3-4 tygodnie. Przebycie zakażenia nie daje trwałej odporności i nie chroni przed ponownym zakażeniem. Nie ma dostępnej szczepionki przeciwko tej chorobie.

Jak chronić się przed komarami?

Moskitiery to bardzo popularny sposób na ochronę przed komarami w domu. Komary wrażliwe są również na niektóre zapachy. Można wykorzystać ten fakt ustawiając na parapetach czy balkonach donice z roślinami, których zapach będzie te owady odstraszał. Do takich gatunków należą np. mięta, bazylia, kocimiętka, lawenda czy geranium. Poza domem natomiast zaleca się przede wszystkim stosowanie środków odstraszających owady.

Zdjęcie Czy komary przenoszą boreliozę? #3