Sprawdź, czy nie masz kleszczy w ogrodzie! Prosty sposób

Katarzyna

Zdrowie

17.06.2020 19:51

Sprawdź, czy nie masz kleszczy w ogrodzie! Prosty sposób

Wiosna i lato zachęca do przebywania na świeżym powietrzu. Dzieci mogą się bawić, dorośli spacerować czy uprawiać sporty. Zielona trawa w parku zachęca do rozłożenia na niej koca i zorganizowania pikniku. W lesie można też spotkać już grzyby, więc zapewne spora część grzybiarzy wyruszy na pierwsze łowy. Jednak parki, lasy, ogrody czy przestrzenie zielone to miejsca, gdzie bardzo łatwo jest złapać kleszcza.

Zdjęcie Sprawdź, czy nie masz kleszczy w ogrodzie! Prosty sposób #1
Kleszcze przenoszą choroby

Zwierzęta te przenoszą choroby, które powodują m.in. zapalenie opon mózgowych, które bardzo ciężko wyleczyć oraz boreliozę, która jest nieuleczalna. Dlatego, jeśli posiadamy ogród, dobrze jest sprawdzić, czy przypadkiem nie ma w nim tych niechcianych gości.

Kleszcze mają dobry węch, a do człowieka przyciąga je zapach potu. Istnieje bardzo prosty sposób na sprawdzenie, czy w naszym ogrodzie nie ma kleszczy. W związku z tym należy ubrać biały lub jasny t-shirt i iść biegać, przejść się na szybki spacer lub wybrać inną aktywność fizyczną. Chodzi o to, aby go przepocić, ponieważ dzięki temu kleszcze szybciej się na niego złapią.

Następnie koszulkę należy rozwiesić np. na dwóch patykach i taką „łapką” przeciągnąć ponad trawą w ogrodzie na wysokości około 1,5 m. Zapach postu sprawi, że kleszcze będą myślały, że to człowiek i się przyczepią do koszulki. Gdy po takim zabiegu koszulka będzie czysta, wtedy nie mamy powodu do niepokoju. Jeśli jednak znajdą się na niej kleszcze, wtedy trzeba zastosować odpowiednie środki.

Zdjęcie Sprawdź, czy nie masz kleszczy w ogrodzie! Prosty sposób #2
Czym zwalczyć kleszcze?

Najlepszym sposobem na pozbycie się kleszczy z ogrodu, jest wykonanie specjalistycznego oprysku. Wiele firm ma w swojej ofercie preparaty kleszczobójcze. Oprysk należy wykonywać według zaleceń producenta, nie można go robić za często ani za rzadko. Najlepiej taki zabieg wykonać rano lub wieczorem i stosować go regularnie. Sami również możemy podjąć walkę z kleszczami, poprzez dbanie o ogród i krzewy. Długa trwa i rozrośnięte krzewy powodują, że mają one bardzo dobre miejsce do rozwoju, przez co bardziej nam zagrażają.