Jesień to nie koniec zmagań alergików. Co pyli we wrześniu?

Agnieszka

Zdrowie

13.09.2022 9:29

Jesień to nie koniec zmagań alergików. Co pyli we wrześniu?

Większość alergików najgorsze objawy alergii odczuwa wiosną i latem. Jednak część osób dopiero jesienią naprawdę zaczyna się męczyć. Mogłoby się wydawać, że jesienią niewiele roślin już pyli i alergicy mogą odetchnąć z ulgą. Niestety, na wrzesień przypada szczyt pylenia pewnych roślin, które potrafią wywołać silne reakcje alergiczne. Masz objawy alergii we wrześniu? Sprawdź, co jest tego przyczyną.

Jesienne alergie

Na początku jesieni wciąż możemy odczuwać objawy alergii. Okazuje się bowiem, że część roślin wciąż pyli, a niektóre z nich właśnie we wrześniu pylą najmocniej. Z pomocą często przychodzi o tej porze roku deszcz, który sprawia, że alergizujące pyłki nie unoszą się tak intensywnie w powietrzu. Z drugiej jednak strony przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach, w których dodatkowo znajduje się dużo roztoczy lub pleśni, może potęgować objawy alergii.

Co pyli we wrześniu? Chwasty

Na początku jesieni niewiele już pylą trawy, jednak znacznie mocniej zaczynają pylić chwasty, takie jak bylica, babka, pokrzywa, komosa, ambrozja, a także perz. 

Jakie są objawy alergii na chwasty?

Objawy alergii na chwasty są takie same, jak objawy alergii na trawy. Pylenie powoduje wodnisty katar, kaszel, podrażnienie nosa i gardła, a w cięższych przypadkach nawet duszności. Jeśli chodzi o objawy skórne, to może pojawić się zaczerwienienie i pokrzywka.

Co pyli we wrześniu? Grzyby

Jednym z głównych grzybów odpowiedzialnych za alergię jesienią jest grzyb Cladosporium. Pyli on bowiem aż do listopada, a stężenie jego zarodników w powietrzu jest dość duże. Niestety, doskonale rozwija się on przede wszystkim w domach, szczególnie w wilgotnych łazienkach. Warto więc ogrzewać i wietrzyć wilgotne pomieszczenia jak najczęściej. 

Jakie są objawy alergii na grzyby i pleśń?

U osób uczulonych na grzyby i pleśnie mogą wystąpić takie objawy, jak: świąd, kichanie, duszności, świszczący oddech, nieżyt i obrzęk błony śluzowej nosa, astma oskrzelowa, kaszel, wycieki z nosa, atopowe zapalenie skóry, pokrzywka.