Poznaj sprawdzone domowe sposoby na trądzik

Ewelina
Zdrowie
09.09.2022 16:41
Poznaj sprawdzone domowe sposoby na trądzik

Trądzik zwykle kojarzy się nam z przejściowym okresem dojrzewania u osób dojrzewających. Dla wielu z nich to niezwykle krępujący czas, jednak w większości przypadków ta dermatoza ustępuje samoistnie wraz z wiekiem lub wymaga niewielkiej interwencji dermatologa. Problem trądziku niestety przestał być domeną młodych ludzi. Dermatolodzy potwierdzają, że z każdym dniem rośnie liczba dorosłych kobiet oraz mężczyzn, którzy muszą się z nim mierzyć. Poznaj sprawdzone domowe sposoby na trądzik.

 

Czym tak naprawdę jest trądzik?

Trądzik jest powszechną dermatozą skóry, która charakteryzuje się przewlekłym charakterem. Jego leczenie może zatem trwać bardzo długo, mogą to być miesiące, a nawet lata. Skłonność do występowania tej choroby może być uwarunkowana przez dwa czynniki. Pierwszym są skłonności genetyczne, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Drugie zaś wiążą się z nadprodukcją sebum, niewłaściwym procesem rogowacenia naskórka, a także nadmierną ilością bakterii, które występują na powierzchni naszej skóry.

 

Najczęściej występującym rodzajem trądziku jest wariant pospolity. To on pojawia się na naszej skórze, gdy wkraczamy w okres dojrzewania. Obecnie coraz częściej mówi się o jego odmianie, jaką jest trądzik u dorosłych, znany również jako trądzik hormonalny. Wczesne podjęcie leczenia może sprawić, że zmniejszy się powstawanie i widoczność nierzadko szpecących blizn.

Przyczyny pojawienia się trądziku

Znalezienie odpowiedniej odpowiedzi na to, co powoduje trądzik u dorosłych jest znacznie bardziej skomplikowane, niż mogłoby się to wydawać. Podłoże tej choroby jest do tej pory niewyjaśnione, jednak znaczący wpływ na rozwój trądziku może mieć stres oraz intensywny tryb życia. Dodatkowo dochodzą do tego zaburzenia hormonalne czy nieodpowiednia dieta. Mała waga przykładana do właściwej pielęgnacji czy promieniowanie ultrafioletowe również niekorzystnie wpływają na kondycję skóry.

 

W odpowiedzi na stres nasze ciała produkują hormony, które nazywane są androgenami. Pozwalają one stymulować nadprodukcję sebum, co może prowadzić do nasilenia objawów trądziku. W tej kwestii pomocne mogą okazać się techniki radzenia sobie ze stresem.

Jakie wygląda leczenie trądziku?

Nie ma jednego ogólnego sposobu, który dawałby zadowalające rezultaty w przypadku każdego przypadku trądziku. Należy jednak pamiętać, że terapia dostosowywana jest do indywidualnych potrzeb pacjenta, a także stanu zaawansowania choroby. Zazwyczaj ma ono charakter zewnętrzny. Najczęściej stosuje się bowiem preparaty o działaniu miejscowym w postaci maści, kremów lub roztworów ze składnikami aktywnymi.

 

Leki na trądzik charakteryzują się działaniem przeciwzapalnym, przeciwłojotokowym, przeciwbakteryjnym i keratolitycznym. Wykorzystuje się również antybiotyki oraz retinoidy. Charakteryzują się one bardzo silnym działaniem na skórę, dlatego nigdy nie powinny być stosowane bez nadzoru lekarza.

Domowe sposoby na trądzik

Możemy również wspierać się innymi sposobami leczenia tej choroby. Domowe sposoby na trądzik to skuteczne metody, którymi jednak należy się tylko wspierać. Samo działanie w zaciszu czterech ścian nie będzie do końca zadowalające, jeśli nie skonsultujemy tego z odpowiednim specjalistą. Szczególnie polecane są różnego rodzaju domowe maseczki do twarzy, z takimi składnikami, jak miód, kurkuma, jogurt naturalny czy siemię lniane.

 

Równie pomocne mogą okazać się również olejki eteryczne, które w niewielkiej ilości możemy dodać do swojej domowej maseczki lub zastosować punktowo na skórę. Szczególnie dobrze sprawdzi się tutaj czysty olejek herbaciany, różany oraz olej rycynowy. Świetnym dodatkiem będzie również serum witamina c.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną