Czy rumień po kleszczu oznacza boleriozę?

Czy rumień po kleszczu oznacza boleriozę?

Wiosenna, słoneczna pogoda i dłuższe dni, sprzyjają rodzinnym wycieczkom na łono natury. Podczas nich musimy uważać na kleszcze, które stają się wyjątkowo aktywne między majem a listopadem i czekają na nas w lasach, parkach i na działkach.

Co robić, gdy ugryzie nas kleszcz? Jak wygląda ślad po nim? Czy rumień po kleszczu oznacza boreliozę?

Zdjęcie Czy rumień po kleszczu oznacza boleriozę? #1

Jak usunąć kleszcza?

Jeśli po powrocie do domu znaleźliśmy na ciele kleszcza, musimy go szybko i prawidłowo usunąć. Nie smarujmy go niczym, nie wyciskajmy i nie zdrapujmy. Należy użyć pęsety, kleszcza trzeba złapać tuż przy skórze i delikatnie, ale zdecydowanie pociągnąć w górę. Następnie należy zdezynfekować ranę po ukąszeniu i przez kolejne 3-4 tygodnie, uważnie obserwować, czy nie pojawił się rumień.

Zdjęcie Czy rumień po kleszczu oznacza boleriozę? #2

Rumień po kleszczu

Rumień wędrujący, to zmiana skórna, która pojawia się po ukąszeniu przez kleszcza i przybiera postać okręgu o czerwonym kolorze. W centralnej części znajduje się ślad po ugryzieniu kleszcza. Obszar zaczerwienienia zwykle zajmuje ok. 5 cm średnicy i ma charakterystyczną obwódkę. Rumień z czasem się powiększa i może zmieniać swoje położenie, stąd nazwa „wędrujący”. Jest pierwszym objawem boreliozy- najczęściej stwierdzanej choroby odkleszczowej. Jednak rumień nie występuje u wszystkich chorych, przez co borelioza może nie zostać wykryta przez wiele lat i doprowadzić do licznych powikłań w przyszłości.

Zdjęcie Czy rumień po kleszczu oznacza boleriozę? #3

Objawy boreliozy

Liczba zachorowań na boreliozę w Polsce co roku wynosi ponad 20 tys. przypadków. Symptomy boreliozy są podobne do grypy: gorączka, dreszcze i bóle mięśni. W następnym etapie może wystąpić zapalenie stawów, mięśnia sercowego, skóry i dolegliwości ze strony układu nerwowego.

Jeśli po ugryzieniu kleszcza, zaobserwowaliśmy u siebie rumień, koniecznie skontaktujmy się z lekarzem. Wczesna diagnoza i rozpoczęcie leczenia, zwiększa szansę na pokonanie boreliozy.

Patrycja

Polecane