Rumień po kleszczu: Czy na pewno mam boreliozę?

Patrycja
Zdrowie
30.04.2020 21:21
Rumień po kleszczu: Czy na pewno mam boreliozę?

Borelioza, znana również jako choroba z Lyme, jest poważną infekcją bakteryjną przenoszoną przez kleszcze. Jednym z pierwszych symptomów, który może wskazywać na obecność tej choroby, jest rumień po kleszczu. Ale czy każdy rumień oznacza boleriozę? 

Rumień – co to jest?

Rumień to zmiana skórna, która może pojawić się po ukąszeniu przez kleszcza. Zwykle jest to okrągła lub owalna plama, która powiększa się z czasem, często tworząc obrączkę. Kolory rumienia mogą się różnić, od różowego do czerwonego, a w niektórych przypadkach nawet do niebieskiego.

Czy każdy rumień po kleszczu oznacza boleriozę?

Jest to popularne pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Ważne jest zrozumienie, że nie każdy rumień po kleszczu oznacza boreliozę. Rumień może wystąpić po ukąszeniu przez kleszcza bez obecności bakterii Borrelia, która powoduje boreliozę.

Zdjęcie Rumień po kleszczu: Czy na pewno mam boreliozę? #1

Jak rozpoznać boleriozę?

Poza rumieniem, bolerioza może dawać szereg innych objawów.

Wczesne symptomy to m.in.

  • zmęczenie,
  • bóle głowy,
  • gorączka,
  • bóle stawów,
  • dreszcze.

Jeśli rumień występuje w połączeniu z którymkolwiek z tych objawów, zalecamy jak najszybszą wizytę u lekarza.

Co robić, gdy pojawi się rumień po kleszczu?

Nawet jeśli rumień po kleszczu nie zawsze oznacza boreliozę, powinniśmy zawsze działać z założeniem, że to możliwe. Najlepszym działaniem jest natychmiastowa wizyta u lekarza, który przeprowadzi odpowiednie badania i zaleci ewentualne leczenie.

Jak zapobiegać boreliozie?

Ochrona przed kleszczami jest najlepszą formą prewencji. Pamiętaj o noszeniu długich spodni i rękawów podczas spacerów po lesie, używaj repelentów na kleszcze i regularnie sprawdzaj swoje ciało po powrocie z obszarów, gdzie mogą występować kleszcze.

Wnioskując, ważne jest zrozumienie, że rumień po kleszczu nie zawsze oznacza boreliozę, ale niezależnie od tego powinniśmy zawsze działać ostrożnie. Niezależnie od tego, czy masz do czynienia z rumieniem po ukąszeniu kleszcza, czy innymi objawami, zawsze skonsultuj się z lekarzem, aby uniknąć poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną