Te miejsca na ciele najczęściej wybierają kleszcze

Patrycja

Zdrowie

10.08.2021 10:03

Te miejsca na ciele najczęściej wybierają kleszcze

Kleszcze są najbardziej aktywne między majem a listopadem i czekają na nas w lasach, parkach, na łąkach, działkach i w ogrodach. W Polsce żyje aż 20 różnych rodzajów kleszczy. Mogą one być niebezpieczne i przenosić groźne choroby, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu i boreliozę. Dowiedz się, jakie miejsca na ciele najczęściej wybierają kleszcze.

Ugryzienia kleszczy

Zanim kleszcz znajdzie odpowiednie miejsce do wkłucia, najpierw przemieszcza się po ciele i ubraniu. Kleszcze wgryzają się w skórę, a gdy nasycą się krwią to z niej odpadają. Po ugryzieniu kleszcza skóra jest zaczerwieniona, ale nie swędzi ani nie boli. U niektórych osób może wystąpić rumień wędrujący- czyli czerwony ślad po ukąszeniu kleszcza, wokół którego znajduje się blady okrąg, a zanim czerwona obręcz. Rumień może być objawem boreliozy!

Jakie miejsca na ciele najchętniej wybierają kleszcze?

Kleszcze najchętniej wybierają ciepłe i cienkie miejsca na skórze. U dzieci najczęściej wgryzają się w głowę, linię włosów i szyję. U dorosłych w zagłębienie pod kolanem, wokół brzucha i piersi, a także w pachwiny.

Jak chronić się przed kleszczami?

  • Unikaj przebywania wśród wysokich traw i w zaroślach, gdzie jest najwięcej kleszczy.
  • Wybierając się na spacer do parku, na łąkę, czy wycieczkę do lasu, pamiętaj o odpowiednim ubiorze. Noś ubrania z długimi rękawami i nogawkami. Spodnie włóż w skarpetki, ubierz kalosze lub wysokie buty.
  • Zakładaj ubrania w jasnych i jednolitych kolorach- łatwiej na nich zauważyć kleszcze.
  • Pamiętaj o stosowaniu preparatów odstraszających kleszcze, przed każdą wycieczką na łono natury. Ochronią Cię przed nieproszonymi gośćmi.
  • Po powrocie do domu uważnie obejrzyj całe ciało w poszukiwaniu kleszczy. Sprawdź zwłaszcza zagłębienia pod kolanami pachwiny, brzuch, piersi, szyję, u dzieci głowę i linię włosów.
  • Jeśli często spędzasz czas na łonie natury lub mieszkasz w rejonie, gdzie występują kleszcze zakażone wirusem kleszczowego zapalenia mózgu, warto pomyśleć o zaszczepieniu się przeciw KZM.

Jakie choroby przenoszą kleszcze?

Pamiętaj, że kleszcze mogą przenosić groźne choroby, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu i boreliozę. Co roku dziesiątki tysięcy Polaków zaraża się boreliozą. Choroba ta powoduje niebezpiecznie objawy, takie jak problemy skórne, zmęczenie, bóle głowy i stawów, problemy z sercem, a nawet zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.