Wakacje kredytowe dla wszystkich przyjęte przez Senat!

Justyna
Newsy
30.06.2022 21:07
Wakacje kredytowe dla wszystkich przyjęte przez Senat!

Sektorowi bankowemu nie udało się wpłynąć na senatorów. Wakacje kredytowe dla wszystkich zostały przyjęte w głosowaniu w izbie wyższej.

Wakacje kredytowe

Wakacje kredytowe dla wszystkich stanowią odpowiedź na dramatyczny wzrost rat kredytów hipotecznych. Ten wynika z serii podwyżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, co z kolei stanowi odpowiedź na problem galopującej inflacji w Polsce. Istotą wakacji kredytowych jest przesunięcie spłaty rat kredytu hipotecznego.

Oczywiście całość zaciągniętego zobowiązania trzeba będzie w końcu spłacić. Tym samym wakacje kredytowe oznaczają automatycznie wydłużenie okresu spłaty o osiem miesięcy.

Szerszy dostęp do wakacji kredytowych

Po głosowaniu w Senacie wakacje kredytowe dla wszystkich trafią z powrotem do Sejmu. Senatorowie oczekują jeszcze szerszego dostępu obywateli do tej instytucji, niż wynikałoby to z pierwotnego projektu. Najważniejszą wydaje się to, by wakacje kredytowe były dostępne także dla osób, które zawarły kredyt hipoteczny w złotówkach przed 2017 r. Poprawki, które uzyskały pozytywną rekomendację senatorów, zostały wcześniej uzgodnione z przedstawicielami resortu finansów.

Ministerstwo Finansów szacuje, że z wakacji kredytowych będą mogły skorzystać nawet 2 miliony osób. Pozostaną niedostępne dla tych, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane i walutowe.

Koszmar branży bankowej

Sektor bankowy praktycznie do ostatniej chwili starał się wpłynąć na senatorów i rząd, by ci ograniczyli możliwość skorzystania z wakacji kredytowych. Związek Banków Polskich co rusz formułował propozycje mające odebrać części osób dostęp do tej instytucji.

Na ostatniej prostej sformułowano postulat zastosowania w ustawie kryterium dochodowego. Zdaniem banków, wakacje kredytowe powinny przysługiwać jedynie osobom, których 40-50 proc. miesięcznego dochodu gospodarstwa domowego pochłania rata kredytu.

Takie działania ze strony banków nie powinny dziwić. Wakacje kredytowe dla wszystkich mogą kosztować je nawet 20 miliardów złotych. Dla niektórych banków może to oznaczać konieczność wdrożenia procedury naprawczej.

Teraz bankowcom pozostaje apelowanie do posłów o odrzucenie senackich poprawek i do prezydenta o zawetowanie ustawy. Biorąc jednak pod uwagę polityczny konsensus w tej sprawie, szanse na przyjęcie satysfakcjonujących ich rozwiązań wydają się niewielkie.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną