Wakacje kredytowe 2024! Będzie kryterium dochodowe. Padła konkretna kwota!

Martyna P.
Biznes i finanse
29.09.2023 10:33
Wakacje kredytowe 2024! Będzie kryterium dochodowe. Padła konkretna kwota!

Związek Banków Polskich wypowiedział się na temat przedłużenia wakacji kredytowych i ustalenia kryterium dochodowego.

 

 

Kryterium dochodowe – jest konkretna propozycja

Związek Banków Polskich uważa, że uprawnienie do zawieszenia spłaty powinny mieć osoby, które przeznaczają ponad 50% dochodu na spłatę raty.

W sprawie tej wypowiedział się Tadeusz Białek – prezes Związku Banków Polskich podczas konferencji prasowej.

"Zawieszenie spłaty kredytu powinno przysługiwać konsumentowi o ile stosunek wydatków kredytobiorcy, związanych z obsługą miesięcznej raty kapitałowo-odsetkowej kredytu mieszkaniowego, do miesięcznego dochodu gospodarstwa domowego kredytobiorcy przekracza 50 proc. na dzień złożenia wniosku" – wyjaśnił prezes.

Mężczyzna podkreślił również podczas wypowiedzi, że koszt wakacji kredytowych dla banków wyniósł około 15 mld zł.

 

 

Decyzja o wakacjach kredytowych 2024 już zapadła

Przypomnijmy, że premier Mateusz Morawiecki zakomunikował, że wakacje kredytowe będą przedłużone. Będą one funkcjonowały przez cały 2024 rok. Obecnie trwają pracę nad określeniem wysokości progu dochodowego. Premier zapewnił, że kryterium będzie sprawiedliwe i pomoże polskim rodzinom.

„[…] nie chcemy, aby mogli z nich skorzystać ci bardziej zamożni, bardziej majętni, ci, których stać na spłatę” – dodał Mateusz Morawiecki.

 

Zdjęcie Wakacje kredytowe 2024! Będzie kryterium dochodowe. Padła konkretna propozycja. #1

Wakacje kredytowe w pigułce

Jednym z rozwiązań, które ma przynieść ulgę osobom płacącym kredyty, są wakacje kredytowe. Jest to rozwiązanie mające na celu odciążyć domowy budżet w przejściowych problemach finansowych. 

Wakacje kredytowe polegają na odroczeniu rat kapitałowych i odsetek na określony ustawą okres.

Pozwolą na odroczenie spłaty kredytu hipotecznego udzielonego w polskiej walucie łącznie przez 8 miesięcy: po 2 miesiące w trzecim i czwartym kwartale 2022 roku i po 1 miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 roku.

Ustawa nie zwalnia z płacenia kredytu. Raty nie przepadają. Konieczna będzie spłata zawieszonej kwoty, ale w odpowiednio wydłużonym okresie spłaty.

Warto dodać, że wakacje kredytowe dotyczą zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu, a terminy na spłatę rat zostaną przedłużone bez żadnych dodatkowych odsetek. Jedyne opłaty, jakie mogą się w tym czasie pojawić, to opłaty ubezpieczeniowe.

Wakacje kredytowe mogą dotyczyć jednej umowy zawartej w złotówkach w celu nabycia nieruchomości przeznaczonej na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.

Wakacje kredytowe przysługują również osobie, która zaciągnęła kredyt na budowę domu, a także na zakup samej ziemi na cele budowlane. Pod warunkiem, że kredyt ten został zaciągnięty na własne cele mieszkaniowe.

Wakacje kredytowe przysługują każdemu, niezależnie od dochodu.

Należy podkreślić, że wakacje kredytowe są rozwiązaniem przejściowym. Dla osób zmagających się ze skutkami podwyżek stóp procentowych i rosnącymi ratami kredytu dobrym rozwiązaniem jest przejście na oprocentowanie stałe lub przeniesienie kredytu do innego banku na korzystniejszych warunkach (refinansowanie kredytu).

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną