“Posiłek w domu i w szkole” na lata 2019 - 2023 to program, który zapewnia pomoc dzieciom i dorosłym w formie posiłku. Kto może z tego skorzystać?
Program “posiłek w domu i w szkole” 2019-2023
Gminy w Polsce mają możliwość złożenia wniosku o dofinansowanie ze środków budżetu państwa programu, który zapewnia pomoc w formie posiłku. Dzięki temu dzieci, młodzież i osoby dorosłe mają możliwość skorzystania z pomocy w formie posiłku.
Kto może otrzymać taką pomoc?
Jak czytamy w uchwale z dnia 15 października 2018 r.:
Ze środków przekazanych w ramach Programu gminy udzielają wsparcia:
- dzieciom do czasu podjęcia nauki w szkole podstawowej,
- uczniom do czasu ukończenia szkoły ponadpodstawowej lub szkoły ponadgimnazjalnej
- osobom i rodzinom znajdujących się w sytuacjach wymienionych w art. 7 ustawy o pomocy społecznej, w szczególności osobom starszym, chorymi niepełnosprawnym
– w formie posiłku, świadczenia pieniężnego na zakup posiłku lub żywności albo świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych.
Istnieje jednak kryterium dochodowe w wysokości 150% kryterium, o którym mowa w art. 8 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej.
Jeśli jednak dziecko nie spełnia kryteriów dochodowych, a wyraża potrzebę otrzymania posiłku, dyrektor szkoły lub przedszkola informuje ośrodek pomocy społecznej o takiej potrzebie. W tym przypadku nie jest wymagane otrzymanie decyzji administracyjnej ani ustalenie sytuacji rodzinnej i finansowej tego dziecka.
Ze środków przekazywanych w ramach Programu gminy udzielają wsparcia w postaci posiłku, świadczenia pieniężnego na zakup posiłku lub żywności, świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych osobom spełniającym warunki otrzymania pomocy wskazane w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej oraz spełniającym kryterium dochodowe w wysokości 150% kryterium, o którym mowa w art. 8 ww. ustawy, osobom i rodzinom znajdującym się w sytuacjach wymienionych w art. 7 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, w szczególności osobom starszym, chorym i niepełnosprawnym.
Co więcej, liczba dzieci, którym udzielono pomoc z Programu nie może przekraczać 20 procent liczby uczniów i dzieci otrzymujących posiłek w szkołach i przedszkolach na terenie gminy w poprzednim miesiącu kalendarzowym, a w miesiącu wrześniu tej liczby z miesiąca czerwca.
Chęć skorzystania z programu “Posiłek w domu i w szkole” można zgłosić w urzędzie miejskim, ośrodku opieki społecznej lub pośrednio w szkole. Wszystko zależy od polityki danego miasta.