Jednym z rozwiązań, które ma przynieść ulgę osobom płacącym kredyty, są wakacje kredytowe. Jest to rozwiązanie mające na celu odciążyć domowy budżet w przejściowych problemach finansowych. Wakacje takie funkcjonowały już w Polsce w czasie lockdownu. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział właśnie rządowy pakiet wsparcia, który ponownie ma pomóc kredytobiorcom. Na czym polegają wakacje kredytowe? Co poza nimi zawiera rządowy program wsparcia kredytobiorców?
Wakacje kredytowe – na czym polegają?
Wakacje kredytowe polegają na zawieszeniu spłaty kredytu. Ich czas trwania jest różny w zależności od banku. Zazwyczaj jest to od 1 do 3 miesięcy. Takie wakacje polegają na zawieszeniu części odsetkowej lub kapitałowej raty kredytu.
Banki oferują kredytobiorcom różne możliwości. Niektóre zezwalają na korzystanie z wakacji kredytowych raz w roku, inne tylko raz na cały okres kredytobrania.
Warto zaznaczyć, że okres zawieszenia spłaty nie oznacza, że dana kwota zostanie umorzona i nie będzie trzeba jej uregulować. Raty nie przepadają. Konieczna będzie spłata zawieszonej kwoty, ale w odpowiednio wydłużonym okresie spłaty.
Podkreślamy, że wakacje kredytowe są rozwiązaniem przejściowym. Dla osób zmagających się ze skutkami podwyżek stóp procentowych i rosnącymi ratami kredytu dobrym rozwiązaniem jest przejście na oprocentowanie stałe lub przeniesienie kredytu do innego banku na korzystniejszych warunkach (refinansowanie kredytu).
Aby skorzystać z takiego rozwiązania, należy złożyć wniosek. Wymogiem jest terminowe spłacanie rat. W przypadku opóźnień baki odrzucają wnioski.
Rozwiązanie to kierowane jest przede wszystkim do posiadaczy kredytów hipotecznych.
Rząd wesprze kredytobiorców
Wakacje kredytowe funkcjonowały już w Polsce czasie pandemii. Był to okres, w którym wiele osób straciło zatrudnienie i znalazło się w trudnej sytuacji materialnej. Wakacje trwały wówczas od 3 do 6 miesięcy.
Mateusz Morawiecki podczas wystąpienia na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach poinformował, że zostanie wprowadzony rządowy pakiet pomocy dla kredytobiorców. Będzie składał się z czterech filarów:
- Trzymiesięczne wakacje kredytowe 2022/2023 – raz na kwartał kredytu będzie można przesunąć ratę do spłaty, bez obciążenia odsetkami. „[…] Jedna rata kredytowa w kwartale w roku 2022 i 2023 zostanie przesunięta do spłaty bez odsetek. Łącznie w tym okresie będzie to osiem rat” – wyjaśnił premier Mateusz Morawiecki.
- Zwiększenie pomocy z Funduszu Wsparcia dla Kredytobiorców – pomoc będzie polegała na wsparciu w wysokości do 2 tysięcy złotych miesięcznie dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Wsparcie kierowane będzie do rodzin, w których co najmniej jedna osoba ma status bezrobotnego, obsługa zadłużenia przekracza połowę dochodu lub dochód na członka rodziny jest mniejszy niż dwukrotność minimum socjalnego;
- Zastąpienie stawki WIBOR – zostanie narzucony obowiązek posługiwania się inną niż WIBOR transparentną stawką pochodzącą z rynku międzybankowego depozytów overnight. Mateusz Morawiecki zapewnia, że będzie ona korzystniejsza dla kredytobiorców. Zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2023 roku;
- Fundusz wzmacniający odporność sektora bankowego – oznacza to, że banki ze swoich zysków przekażą na fundusz 3,5 mld złotych. "To będzie fundusz, który nie będzie zasilony z budżetu państwa. To wszystko są środki, które będą pochodzić z sektora banków komercyjnych, z zysków banków komercyjnych" - dodał premier.