To już pewne! Wakacje kredytowe od sierpnia!

Martyna P.

Newsy

14.07.2022 12:49

To już pewne! Wakacje kredytowe od sierpnia!

Pojawiła się właśnie pozytywna informacja dla kredytobiorców. Prezydent Andrzej Duda złożył podpis pod ustawą o wakacjach kredytowych. Co dokładnie zawiera ustawa?

Jednym z rozwiązań, które ma przynieść ulgę osobom płacącym kredyty, są wakacje kredytowe. Jest to rozwiązanie mające na celu odciążyć domowy budżet w przejściowych problemach finansowych. Wakacje takie funkcjonowały już w Polsce w czasie lockdownu. Rozwiązanie to kierowane jest przede wszystkim do posiadaczy kredytów hipotecznych. 

 

Zdjęcie To już pewne! Wakacje kredytowe od sierpnia! #1

Prezydent podpisał ustawę

Ustawa była podpisywana przez prezydenta w Belwederze. Podczas spotkania podkreślił, że ustawa o wakacjach kredytowych zawiera także przedłużenie tarczy antyinflacyjnej do końca października.

Andrzej Duda podkreślił, że ustawa daje możliwość podjęcia ważnych decyzji finansowych w gospodarstwach domowych Polaków.

Przepisy wejdą w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

"Termin podpisana jest szybki, bo chciałem, aby weszła ona w życie przed początkiem sierpnia" - powiedział A. Duda.

 

Odroczenie rat i odsetek

Prezydent RP podkreślił, że wakacje kredytowe oznaczają odroczenie rat kapitałowych i odsetek na określony ustawą okres.

Ustawa nie zwalnia z płacenia kredytu. Raty nie przepadają. Konieczna będzie spłata zawieszonej kwoty, ale w odpowiednio wydłużonym okresie spłaty.

Warto dodać, że wakacje kredytowe dotyczą zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu, a terminy na spłatę rat zostaną przedłużone bez żadnych dodatkowych odsetek.

Wakacje kredytowe mogą dotyczyć jednej umowy zawartej w złotówkach w celu nabycia nieruchomości przeznaczonej na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. 

Podpisanie ustawy przez Prezydenta RP oznacza do ośmiu miesięcy bez spłaty rat kredytowych: po dwa miesiące w trzecim i czwartym kwartale 2022 r. i po miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 r.

Aby skorzystać z takiego rozwiązania, należy złożyć wniosek.

Wymogiem jest terminowe spłacanie rat. W przypadku opóźnień baki odrzucają wnioski.

Warto podkreślić, że wakacje kredytowe są rozwiązaniem przejściowym. Dla osób zmagających się ze skutkami podwyżek stóp procentowych i rosnącymi ratami kredytu dobrym rozwiązaniem jest przejście na oprocentowanie stałe lub przeniesienie kredytu do innego banku na korzystniejszych warunkach (refinansowanie kredytu).

Zdjęcie To już pewne! Wakacje kredytowe od sierpnia! #2