Wakacje kredytowe: Rusza nabór wniosków!

Martyna P.
Podatki
28.07.2022 10:16
Wakacje kredytowe: Rusza nabór wniosków!

Pojawiła się pozytywna informacja dla kredytobiorców. Prezydent Andrzej Duda złożył podpis pod ustawą o wakacjach kredytowych. W piątek 29 lipca rusza nabór wniosków. Osoby chcące skorzystać z tego rozwiązania mogą liczyć na pomoc prawników i ekspertów z kancelarii Prosperitas, którzy będą pełnili dyżur.

Jednym z rozwiązań, które ma przynieść ulgę osobom płacącym kredyty, są wakacje kredytowe. Jest to rozwiązanie mające na celu odciążyć domowy budżet w przejściowych problemach finansowych. Wakacje takie funkcjonowały już w Polsce w czasie lockdownu. Rozwiązanie to kierowane jest przede wszystkim do posiadaczy kredytów hipotecznych zaciągniętych w złotówkach.

 

Zdjęcie Wakacje kredytowe: Rusza nabór wniosków! Kto może wnioskować? #1

Wakacje kredytowe w skrócie

Wakacje kredytowe oznaczają odroczenie rat kapitałowych i odsetek na określony ustawą okres.

Wakacje kredytowe pozwolą na odroczenie spłaty kredytu hipotecznego udzielonego w polskiej walucie łącznie przez 8 miesięcy: po 2 miesiące w trzecim i czwartym kwartale tego roku i po 1 miesiącu w każdym z czterech kwartałów przyszłego roku.

Ustawa nie zwalnia z płacenia kredytu. Raty nie przepadają. Konieczna będzie spłata zawieszonej kwoty, ale w odpowiednio wydłużonym okresie spłaty.

Warto dodać, że wakacje kredytowe dotyczą zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu, a terminy na spłatę rat zostaną przedłużone bez żadnych dodatkowych odsetek. Jedyne opłaty, jakie mogą się w tym czasie pojawić, to opłaty ubezpieczeniowe.

Wakacje kredytowe mogą dotyczyć jednej umowy zawartej w złotówkach w celu nabycia nieruchomości przeznaczonej na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.

Wakacje kredytowe przysługują również osobie, która zaciągnęła kredyt na budowę domu, a także na zakup samej ziemi na cele budowlane. Pod warunkiem, że kredyt ten został zaciągnięty na własne cele mieszkaniowe.

Wakacje kredytowe przysługują każdemu, niezależnie od dochodu.

 

Rusza nabór wniosków

Już jutro można złożyć wniosek o wakacje kredytowe. Oto kilka przydatnych wskazówek:

  • Wniosek należy kierować do banku, w którym zaciągnięty jest kredyt;
  • Wniosek może mieć formę elektroniczną lub pisemną;
  • Wniosek należy złożyć przed dniem spłaty raty kapitałowo-odsetkowej za dany miesiąc;
  • Kredytobiorca może złożyć wniosek jednorazowo - za cały okres kredytu, jego część lub składać pojedyncze wnioski na każdy z wybranych miesięcy;
  • Bank ma 21 dni na potwierdzenie przyjęcia wniosku;
  • Ministerstwo Finansów nie wydaje rozporządzenia w sprawie wzoru wniosku.

 

Eksperci rozwieją Wasze wątpliwości

Od piątku 29 lipca można składać wnioski o wakacje kredytowe. Osoby chcące skorzystać z tego rozwiązania mogą liczyć na pomoc prawników i ekspertów z kancelarii Prosperitas, którzy będą pełnili dyżur.

„Nie wszystko jest jeszcze jasne? W czwartek 28 lipca na Wasze pytania odpowiedzą prawnicy i eksperci z kancelarii Prosperitas. Będą dostępni pod telefonem w godzinach od 10:00 do 14:00. Numer telefonu to 12 200 00 01. Już teraz swoje pytania do ekspertów możecie przesłać mailem na adres [email protected]” – czytamy w komunikacie RMF24.

 

 

Zdjęcie Wakacje kredytowe: Rusza nabór wniosków! Kto może wnioskować? #2

 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną