Gra komputerowa jako jedna pozycja z listy lektur uzupełniających!

Katarzyna

Newsy

29.06.2022 15:42

Gra komputerowa jako jedna pozycja z listy lektur uzupełniających!

Ministerstwa Edukacji wprowadza w ostatnim czasie sporo zmian w zakresie edukacji. Teraz do lektur szkolnych uzupełniających dodano nową pozycję, a dokładniej grę.

Gra komputerowa

Pierwszy raz od początku polskiej edukacji na liście lektur szkolnych uzupełniających znalazła się gra „The War of Mine”. Według Ministerstwa Edukacji gra ta poszerza wiedzę oraz rozbudowuje wyobraźnię uczniów, dlatego też jest polecana do pobrania i grania w wolnym czasie.

"This War of Mine"

Gra „This War of Mine” została przygotowana przez 11 bit studios. Na stronie ministerstwa można przeczytać, że gra ta pokazuje graczom realia wojny domowej oraz proponuje mocniejsze zastanowienie się nad tamtym czasem z perspektywy bezbronnych cywilów. Można również poświęcić chwilę na refleksję nad życiem dzieci w tamtych czasach.

Losy cywilów w czasie wojny 

Gra ta opowiada o losach cywilów, którzy starają się przetrwać w mieście, gdzie toczy się konflikt zbrojny. Ministerstwo Edukacji zachęca, aby włączyć ją w proces edukacji już w szkołach ponadpodstawowych. Gra bardzo dobrze odzwierciedla ponurą rzeczywistość, która wyniszcza ludzi moralnie i psychicznie, ponieważ muszą oni walczyć o przetrwanie.

Wpływ traumatycznych przeżyć

Podczas tworzenia gry wzięto pod uwagę badania, które pokazują jak na człowieka dorosłego i dziecko wpływają traumatyczne przeżycia. Gra powstała na podstawie naocznych świadków z czasów oblężenia Sarajewa. Do gry opracowano również materiały edukacyjne, które można wykorzystać podczas zajęć lekcyjnych. Grę tą można pobrać  ze strony rządowej, a konkretniej tutaj. Poniżej znajduje się filmik reklamujący tą grę. 

Rola gracza 

Gra polega na kierowaniu grupą ocalałych cywili, którzy po trudach wojny starają się przeżyć. Niektórzy w grupie są ranni, inni głodni, a inni załamani otaczającą ich rzeczywistością. Zadaniem gracza jest zapewnienie grupie m.in. leków czy żywności. Co więcej, gracz musi również podejmować moralne decyzje, które nie zawsze są łatwe. Grupa cywilów ma za zadanie przetrwać do zawieszenia broni, wiadomo jednak, że nie każdemu członkowi grupy się to uda, a więc gracze po podjęciu nieodpowiedniej decyzji i jej skutkach, mogą odczuwać wyrzuty sumienia.

Czego uczy gra?

Gra „This War of Mine” ma nauczyć graczy, że na wojnie trzeba wybierać pomiędzy mniejszym a większym złem. Konflikt zbrojny to również czas okrucieństwa, śmierci i podejmowania trudnych decyzji. Co więcej, na wojnie nie ma wygranych, są tylko przegrani, ponieważ w czasie konflikt każda strona traci maszyny, pieniądze czy zasoby ludzkie.