Czarny scenariusz dla Europy - WHO publikuje pesymistyczne dane.

Martyna P.
Newsy
12.01.2022 18:20
Czarny scenariusz dla Europy - WHO publikuje pesymistyczne dane.

Z uwagi na szybko rozprzestrzeniający się wariant koronawirusa o nazwie Omikron, Światowa Organizacja Zdrowia (EHO) opublikowała pesymistyczne dane, które sugerują, że choroba może dotknąć niedługo nawet połowę Europejczyków.

Zdjęcie WHO publikuje czarny scenariusz - 50% populacji regionu będzie zakażone Omikronem. #1

WHO zaprezentowała swoje spostrzeżenia i dane na oficjalnej konferencji prasowej w Genewie. Informacje przekazywał we wtorek dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia na Europę dr Hans Kluge.

Okazuje się, że od początku 2022 roku na Starym Kontynencie zanotowano ponad 7 mln nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Hans Kluge podkreślił, że w porównaniu z danymi sprzed dwóch tygodni, stanowi to ponad dwukrotny wzrost nowej liczby infekcji.

Dr Hans Kluge przedstawił niepokojące informacje na podstawie danych instytutu oceny zdrowia przy Uniwersytecie Waszyngtońskim w Seattle (IMHE).

Specjaliści szacują, że przy tak gwałtownym wzroście infekcji, ponad 50% populacji regionu (Europy) będzie zakażone Omikronem w następne sześć do ośmiu tygodni.

Region europejski WHO obejmuje 53 kraje i terytoria, w tym kilka z Azji Środkowej. Hans Kluge poinformował, że w 50 z nich występuje już wariant Omikron.

Mężczyzna zaznaczył także, że w miejscach, gdzie Omikron stał się wariantem dominującym, tamtejsza służba zdrowia zmaga się z problemami. Dyrektor zaapelował również do przedstawicieli państw o motywowanie obywateli do przyjmowania dawki przypominającej szczepionki przeciw Covid-19. Mężczyzna zaznaczył również, że bardzo ważne jest stosowanie obostrzeń sanitarnych.

 

Sytuacja epidemiologiczna w Polsce

Minister Zdrowia odniósł się do sytuacji epidemiologicznej w Polsce. Adam Niedzielski podkreślił, że Polska jest tuż przy apogeum czwartej fali wariantu Delta. Minister mówił, że jesteśmy w okresie niepewności i ryzyka.

„Najbardziej czarne scenariusze to liczby powyżej 100 tysięcy zakażeń dziennie, które są przerażające. To liczby nawet powyżej 200, 300 tysięcy, ale to budowanie scenariuszy na bardzo konkretnych założeniach, które nie zawsze wiemy, czy są rzeczywiste. Staramy się przygotować na każdy scenariusz” – Adam Niedzielski mówił we wtorek na antenie TVN24.

 

Stan sytuacji epidemiologicznej na dzień 12.01.2022 r., godz. 13.00 wygląda następująco:

Odnotowano 16 173 nowe przypadki zakażenia koronawirusem oraz 684 zgony (181 osób zmarło z powodu COVID-19, natomiast 503 osoby z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami). Dzienny raport opublikowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Zdjęcie WHO publikuje czarny scenariusz - 50% populacji regionu będzie zakażone Omikronem. #2
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną