Trzy scenariusze na rozwój koronawirusa w sezonie jesienno-zimowym

Patrycja

Zdrowie

12.10.2020 15:51

Trzy scenariusze na rozwój koronawirusa w sezonie jesienno-zimowym

Epidemia koronawirusa nie zwalnia. W ostatnich dniach w Polsce notowane są kolejne rekordy zakażeń. Do tej pory w naszym kraju zachorowało 130 tysięcy osób, zmarło ponad 3 tysiące zarażonych. Wszyscy zastanawiają się, co nas czeka w sezonie jesienno-zimowym. Naukowcy podają trzy możliwe scenariusze na rozwój koronawirusa. Poznasz je w poniższym artykule.Zdjęcie Trzy scenariusze na rozwój koronawirusa w sezonie jesienno-zimowym #1

Rekordy zachorowań w Polsce

W ostatnich dniach w Polsce odnotowywane są kolejne rekordy zachorowań. Liczba zakażonych przekroczyła już ponad 130 tysięcy osób. Od soboty 10 października, cały kraj znalazł się w żółtej strefie, co oznacza dodatkowe obostrzenia i restrykcje dla mieszkańców.

Dotyczą one m.in. obowiązkowego noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. Zmniejszenia ilości uczestników zgromadzeń, wydarzeń kulturalnych, rozrywkowych, sportowych, imprez rodzinnych oraz funkcjonowania gastronomii.

Trzy scenariusze rozwoju koronawirusa

Naukowcy z Polskiej Akademii Nauk w opracowanym dokumencie: "Zrozumieć COVID-19. Opracowanie zespołu ds. COVID-19 przy Prezesie Polskiej Akademii Nauk", przygotowali trzy możliwe scenariusze rozwoju koronawirusa w Polsce.

Pierwszy scenariusz

Pierwszy scenariusz rozwoju koronawirusa jest optymistyczny i zakłada, że wszyscy pilniej będą przestrzegać zaleceń i dojdzie do mniejszej zakaźności dzieci. Dzięki czemu współczynnik reprodukcji wirusa utrzyma się na poziomie <1,1. Oznacza to, że liczba zakażeń przestanie wzrastać. Służba zdrowia i sanepid pozostaną wydolne.

Zdjęcie Trzy scenariusze na rozwój koronawirusa w sezonie jesienno-zimowym #2

Drugi scenariusz

Naukowcy w drugim scenariuszu wciąż zakładają przestrzenie zaleceń przez obywateli oraz niską zakaźność dzieci. Przy czym przewidują występowanie lokalnych ognisk wirusa, pojawianie się zachorowań wtórnych i większego obciążenia służby zdrowia, która stanie się przez to niewydolna.

Trzeci scenariusz

Trzeci scenariusz rozwoju koronawirusa jest pesymistyczny i zakłada większą zakaźność dzieci, pojawienie się nowych, dużych ognisk w placówkach edukacyjnych i o wiele większą liczbę zachorowań. Dodatkowo nieprzestrzeganie zasad dystansu i higieny przyspieszy rozwój choroby. Dojdzie do załamania służby zdrowia i sanepidu.


Zdjęcie Trzy scenariusze na rozwój koronawirusa w sezonie jesienno-zimowym #3

Co zalecają naukowcy?

Naukowcy zalecają przestrzeganie dystansu społecznego, zasłanianie nosa i ust w przestrzeniach publicznych. Częste mycie i dezynfekcję rąk oraz unikanie dotykania twarzy. Oprócz tego radzą, by nie brać udziału w dużych zgromadzeniach (imprezach rodzinnych, rozrywkowych, ceremoniach religijnych).

Zalecają też szczepienia przeciwko sezonowej grypie i pneumokokom, zwłaszcza przed nadchodzącym sezonem jesienno-zimowym.