Premier apeluje, by sprawdzać, czy sklepikarze obniżają ceny! Będą kontrole

Agnieszka

Lifestyle

12.01.2022 9:54

Premier apeluje, by sprawdzać, czy sklepikarze obniżają ceny! Będą kontrole

Premier Mateusz Morawiecki w swoim przemówieniu zapowiedział założenia nowej Tarczy Antyinflacyjnej. Jednym z kluczowych jej punktów jest obniżenie VAT-u na żywność z 5% do zera. Premier zaapelował więc, aby sprawdzać, czy w sklepach obniżane są ceny produktów.

 

Premier zapowiedział obniżenie VAT-u na żywność do zera. Oznacza to, że ceny produktów powinny być niższe. Zaapelował do przedsiębiorców o to, aby obniżyli ceny o 5%. 

- Do zera obniżamy VAT na żywność. Roczny koszt tego rozwiązania to może być 6-7 mld zł, ale jest to bardzo ważne i apeluję do wszystkich przedsiębiorców, którzy handlują produktami żywnościowymi o obniżenie cen o 5 proc. 

Obniżka dotyczy wszystkich produktów żywnościowych, które obecnie są na stawce 5%. 

Mateusz Morawiecki stwierdził, że taka obniżka pozwoli przeciętnej polskiej rodzinie zaoszczędzić 45 zł w skali miesiąca. 

Premier ostrzega przedsiębiorców i apeluje do Polaków

W swoim przemówieniu Mateusz Morawiecki poinformował przedsiębiorców o tym, że państwo posiada wiele mechanizmów, które zostaną uruchomione w celu kontroli. Zaapelował też do Polaków o to, aby sprawdzali, czy ceny zostały obniżone.

- Te produkty, które są dziś na stawce VAT 5 proc., zostaną objęte bez wyjątku obniżką do 0 proc. To oznacza, że wszyscy, którzy handlują tymi produktami, powinni obniżyć ceny na te artykuły - mówił premier.

- My mamy Inspekcję Handlową i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zapewniam, że wszystkie mechanizmy po stronie państwa zostaną uruchomione, ale liczę też na aktywność obywatelską i konkurencją - dodał. 

Co jeszcze wprowadza Tarcza Antyinflacyjna?

Z zapowiedzi premiera oprócz obniżki VAT na żywność, od 1 lutego wejdą także inne zmiany:

- Obniżka VAT na paliwo do 8% - cena niższa o 60-70 gr za litr.

- Obniżka VAT na gaz z 8% do 0%.

- Obniżka VAT na prąd do 5% - przedłużenie obecnej obniżki.

- Obniżka VAT na ciepło do 5%.

- Obniżka VAT na nawozy z 8% do 0%.