Obostrzenia na Sylwestra. Co planuje Rząd?

Patrycja
Zdrowie
26.12.2021 13:36
Obostrzenia na Sylwestra. Co planuje Rząd?

Czy Rząd planuje zaostrzenie restrykcji na Sylwestra? Dowiedz się, co wolno, a czego nie w sylwestrową noc!

Zdjęcie Obostrzenia na Sylwestra. Co planuje Rząd? #1

Obostrzenia w Polsce od 15 grudnia

Od 15 grudnia w Polsce wprowadzono obowiązkowe ograniczenia. Wprowadzone przez Rząd restrykcje nie dotyczą jednak osób zaszczepionych. Nie wliczają się one do limitu, pod warunkiem, że przedstawią paszport covidowy lub zaświadczenie o przyjęciu pełnej dawki szczepionki.

Czego dotyczą obostrzenia?

  • Obowiązkowe testy dla współdomowników osoby zakażonej,
  • zostają zamknięte zostają dyskoteki i kluby,
  • wprowadza się niższy limit obłożenia w restauracjach, hotelach, teatrach, kinach, obiektach sportowych i sakralnych - do 30%,
  • zakaz konsumpcji w kinach,
  • limit 75% obłożenia w transporcie zbiorowym,
  • wprowadza się obowiązkowy test na COVID-19 dla podróżujących spoza strefy Schengen
  • wprowadza się naukę zdalną w szkołach podstawowych i średnich od 20 grudnia do 9 stycznia,
  • wprowadza się obowiązkowe szczepienia od 1 marca 2022 r. dla wybranych grup pracowniczych: medycy, nauczyciele i służby mundurowe,
  • wprowadza się dostęp do darmowego testu na obecność koronawirusa dla wszystkich pracowników.

Waldemar Kraska przedstawia plany Rządu

W czwartek, 23 grudnia, wiceminister zdrowia Waldemar Kraska został zapytany w programie „Sygnały dnia” o obostrzenia na Sylwestra. Odpowiedział, czy Rząd planuje zaostrzenie restrykcji.

„Sylwester jest takim dniem, kiedy chcemy wszyscy świętować, ale zróbmy to tak jak w roku ubiegłym: z dużą rozwagą. Jeżeli chcemy świętować, to na świeżym powietrzu, z zachowaniem dystansu, wśród najbliższych osób, z którymi przebywamy na co dzień. To jest ten czas, kiedy jeszcze powinniśmy powstrzymać się od tego hucznego świętowania.”

Co z Sylwestrem? Co wolno, a czego nie?

Jednak dni 31 grudnia i 1 stycznia stanowią wyjątek w obostrzeniach! Na Sylwestra będą otwarte kluby i dyskoteki, oznacza to, że imprezy i wydarzenia masowe będą mogły się odbywać. Z limitem do 100 osób, do którego nie są wliczone osoby zaszczepione.

Rząd nie wprowadził limitów dla osób świętujących Sylwestra w domu, nie obowiązuje również zakaz przemieszczania się.Waldemar Kraksa apeluje o zachowanie rozwagi. Przypomina też o obowiązku noszenia maseczek w przestrzeni publicznej w pomieszczeniach zamkniętych oraz na zewnątrz, gdy niemożliwe jest zachowanie odpowiedniego dystansu.

 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną