Zespół policystycznych jajników- co to za choroba?

Patrycja

Zdrowie

16.12.2021 13:20

Zespół policystycznych jajników- co to za choroba?

Zespół policystycznych jajników, to jedno z najczęstszych zaburzeń hormonalnych występujących u kobiet w wieku rozrodczym. Zazwyczaj dowiadują się o tej chorobie, gdy mają problemy z zajściem w ciążę. Dowiedz się, jakie są przyczyny tej choroby, jak się objawia i jak ją leczyć.

Zdjęcie Zespół policystycznych jajników- co to za choroba? #1

Zespół policystycznych jajników- kilka słów o chorobie

Zespół policystycznych jajników, czyli PCOS- polycystic ovary syndrome to jedno z najczęstszych zaburzeń hormonalnych występujących u kobiet w wieku rozrodczym. Dotyczy 4–12% kobiet w wieku rozrodczym. Nazwa tej choroby pochodzi od charakterystycznego obrazu jajników w USG, w których występuje wiele pęcherzyków, czyli małe torbiele.

Jakie są przyczyny tej choroby?

Zespół policystycznych jajników może być dziedziczny. Na chorobę bardziej narażone są kobiety z nadwagą lub otyłe, takie, które prowadzą niezdrowy tryb życia i rozpoczął się u nich wcześnie proces dojrzewania. Także takie, które mają w rodzinie kobiety, u których wykryto tę chorobę.

Większość kobiet dowiaduje się o tej chorobie wieku 20‒30 lat. Dzieje się to, kiedy udają się do ginekologa, ponieważ mają problemy z zajściem w ciążę.

Jakie są objawy tej choroby?

W tej chorobie komórki jajowe nie dojrzewają lub nie zostają uwolnione do jajowodu, podczas owulacji. Pęcherzyki jajnikowe, które otaczają komórki jajowe obumierają i zmieniają się w torbiele.

Dochodzi do występowania cykli bezowulacyjnych, które powodują niemożność zajścia w ciążę. Ma miejsce hiperandrogenizm, czyli nadprodukcja męskich hormonów płciowych – androgenów, które wpływają na zmiany w organizmie kobiety.

Jej główne objawy to zaburzenia miesiączkowania, czyli nieregularne cykle miesiączkowe, w tym ich ograniczona liczba, do mniej niż 8 w roku. Rzadkie owulacje lub ich brak, hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie typu męskiego, trądzik na twarzy, klatce piersiowej, na plecach, przerzedzenie i wypadanie włosów, otyłość, zwłaszcza brzuszna i trudności w pozbyciu się nadmiernych kilogramów, a także zaburzenia nastroju oraz problemy ze snem.

Często rozwijającej się chorobie towarzyszy także wrodzona insulinooporność, zwiększone ryzyko rozwinięcia się cukrzycy typu II, chorób układu krążenia, w tym udarów i zawałów, zespołu metabolicznego, oraz nowotworów (np. błony śluzowej macicy).

Zdjęcie Zespół policystycznych jajników- co to za choroba? #2

Jak wygląda leczenie zespół policystycznych jajników?

Kobiety cierpiące na tę chorobę, poza leczeniem u ginekologa, powinny być objęte opieką endokrynologa i diabetologa, dietetyka i psychologa. Do terapii włącza się leczenie farmakologiczne: pomagają tabletki antykoncepcyjnemetformina (lek na cukrzycę). 

Ważna jest dieta, opierającą się na produktach o niskim indeksie glikemicznym, dużej ilości owoców, warzyw, błonnika, chudego mięsa i ryb. Pomoże też umiarkowany, ale regularny wysiłek fizyczny.