Maseczki wykrywające koronawirusa. Jak działa nowy wynalazek?

Patrycja
Zdrowie
18.12.2021 0:55
Maseczki wykrywające koronawirusa. Jak działa nowy wynalazek?

W Japonii wynaleziono maseczki wykrywające koronawirusa. Świecą w promieniowaniu ultrafioletowym, gdy są na nich obecne ślady koronawirusa. To może być prawdziwy przełom w walce z pandemią i szybki sposób a przeprowadzanie testów!

Zdjęcie Maseczki wykrywające koronawirusa. Jak działa nowy wynalazek? #1

Japonia dobrze radzi sobie z pandemią COVID-19

Japończycy dobrze radzą sobie z pandemią koronawirusa. Już przed wybuchem pandemii noszenie maseczek ochronnych w tym kraju było normą, dlatego mieszkańcy z łatwością przystosowali się do nowych zasad bezpieczeństwa. Na dodatek ponad trzy czwarte ludności przyjęły już pełną dawkę szczepionki przeciwko COVID-19. Według ekspertów, jeśli dotychczasowy sposób walki z koronawirusem zostanie utrzymany, wariant Delta w niedługim czasie może wyginąć naturalnie.

Japończycy wynaleźli maseczki wykrywające koronawirusa

To nie wszystko, w Kraju Kwitnącej Wiśni cały czas wprowadza się coraz to nowe środki do walki z COVID-19. W ostatnim czasie W Japonii wynaleziono maseczki wykrywające koronawirusa. Innowacyjne maseczki obecnie przechodzą testy, a eksperci uważają, że ich wprowadzenie na rynek może zahamować dalsze rozprzestrzenianie się wirusa.

Zdjęcie Maseczki wykrywające koronawirusa. Jak działa nowy wynalazek? #2

Jak działają te maseczki?

Nowy wynalazek ma pomóc w łatwy sposób wykrywać zakażenie koronawirusem. Japońscy naukowcy z Uniwersytetu Prefekturalnego Kioto w Japonii, pod przewodnictwem Yasuhiro Tsukamoto, już w lutym 2020 roku zaczęli pracę nad maseczkami. Ich działanie oparte jest na przeciwciałach pozyskiwanych ze strusich jaj.

Badacze wstrzyknęli zdezaktywowane koronawirusy samicom strusia, a następnie pobrali przeciwciała ze złożonych przez nie jaj. Następnie opracowali specjalny filtr, który został umieszczony wewnątrz maseczki. Filtr świecił, gdy znajdowały się na nim koronawirusy. Działo się tak po spryskaniu go fluorescencyjnym barwnikiem z przeciwciałami i oświetleniu promieniami UV.

Eksperymenty trwają

Żeby sprawdzić, czy maseczki działają, naukowcy przeprowadzili badania na grupie 30 osób zakażonych koronawirusem. Uczestnicy przez 10 dni nosili specjalne maseczki z filtrem. Przez cały czas filtry świeciły w świetle UV, gdy zakażenie trwało. Przy czym blask słabł wraz ze zmniejszaniem się ilości wirusa w ich organizmach. Eksperyment zostanie powtórzony na większej grupie osób, a gdy wyniki będą satysfakcjonujące, maseczki trafią do sprzedaży.

Naukowcy uważają, że innowacyjne maseczki mogą być prawdziwą rewolucją w walce z koronawirusem. Pomogą zahamować rozprzestrzenianie się pandemii i umożliwią łatwiejsze testowanie chorych na COVID-19

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną