Nowy lek na COVID-19 dopuszczony do użytku!

Patrycja

Zdrowie

23.12.2021 16:34

Nowy lek na COVID-19 dopuszczony do użytku!

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) dopuściła do użytku Paxlovid, pierwszy lek na COVID-19. To może być przełom w walce z chorobą! Dowiedz się więcej na ten temat.

Pandemia koronawirusa wciąż trwa…

Pandemia koronawirusa trwa od marca 2020 roku. Przez ten czas na całym świecie zachorowało ponad 277 milionów osób, a zmarło 5,38 miliony z nich. Szczególnie narażone na ciężki przebieg COVID-19 są osoby starsze po 60. roku życia, przewlekle chore oraz najmłodsze dzieci.

U większości osób koronawirus powoduje objawy o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu. Zwykle występują: wysoka gorączka, kaszel, duszności, trudności z oddychaniem, utrata zmysłów węchu i smaku. Może pojawiać się też ból głowy, gardła, mięśni, silne zmęczenie i osłabienie oraz dolegliwości trawienne i zmiany skórne. W wielu przypadkach prowadzi jednak do groźnych powikłań, które mogą skończyć się hospitalizacją, a nawet śmiercią.

Zdjęcie Nowy lek na COVID-19 dopuszczony do użytku! #1

Nowy lek na COVID-19 dopuszczony do użytku!

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) w trybie nadzwyczajnym dopuściła do użytku, Paxlovid, pierwszy lek na COVID-19.

Lek został opracowany przez koncern Pfizera i jak podaje FDA: „"lek w postaci doustnych pigułek wykazuje 88-procentową skuteczność w zapobieganiu hospitalizacji i śmierci u szczególnie narażonych osób, które zaczęły kurację w ciągu pięciu dni od wystąpienia objawów".

Dla kogo przeznaczony jest ten lek?

Paxlovid został dopuszczony do użytku w Stanach Zjednoczonych. Może być stosowany u pacjentów w początkowym stadium choroby. Jak podaje agencja FDA lek nie jest przeznaczony dla osób hospitalizowanych lub jako środek zapobiegawczy, czy zamiennik szczepionki.

Jak wygląda kuracja Paxlovidem?

Lek antycovidowy ma postać doustnych pigułek. Zestaw zawiera 10 tabletek nirmatrelwiru- substancji hamującej replikację wirusa i 20 tabletek rytonawiru- środka, który przedłuża jego działanie. Kuracja polega na przyjmowaniu po dwie tabletki rytonawiru i jednej nirmatrelwiru, dwa razy dziennie przez pięć dni.

Czy lek będzie przełomem w walce z pandemią?

Patrizia Cavazzoni, dyrektor FDA ds. badań nad lekami powiedziała: „To ważny krok naprzód w walce z pandemią. Daje nam to nowe narzędzie do walki z COVID-19 w kluczowym momencie, kiedy pojawiają się nowe warianty.”