Nowy doustny lek na Covid-19- co trzeba o nim wiedzieć?

Patrycja

Zdrowie

05.01.2022 10:46

Nowy doustny lek na Covid-19- co trzeba o nim wiedzieć?

Sprawdź, jak działa Paxlovid, nowy doustny lek na Covid-19. Co trzeba o nim wiedzieć, jak wygląda dawkowanie i jakie skutki uboczne może wywoływać?

Zdjęcie Nowy doustny lek na Covid-19- co trzeba o nim wiedzieć? #1

Nowy doustny lek na COVID-19 dopuszczony do użytku

Paxlovid to pierwszy doustny lek na COVID-19. Początkowo został dopuszczony do użytku w trybie nadzwyczajnym w Stanach Zjednoczonych przez Amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA). Następnie na jego stosowanie w Europie zezwoliła Europejska Agencja Leków (EMA). Można go podawać dorosłym narażonym na ciężki przebieg COVID-19.

Jak działa Paxlovid? Co trzeba o nim wiedzieć?

Paxlovid (PF-07321332) to doustny lek przeciwwirusowy opracowany przez koncern Pfizer. Nowy lek zmniejsza zdolność koronawirusa do namnażania się w organizmie.

Jego skuteczność jest tym większa, im szybciej od kontaktu z wirusem będzie podany. Jak podaje FDA: „lek w postaci doustnych pigułek wykazuje 88-procentową skuteczność w zapobieganiu hospitalizacji i śmierci u szczególnie narażonych osób, które zaczęły kurację w ciągu pięciu dni od wystąpienia objawów".

Jak wygląda kuracja Paxlovidem?

Lek antycovidowy ma postać doustnych pigułek. Zestaw zawiera 10 tabletek nirmatrelwiru- substancji hamującej replikację wirusa i 20 tabletek rytonawiru- środka, który przedłuża jego działanie.

Paxlovid powinien być podawany jak najszybciej po wykryciu zakażenia, w ciągu 5 dni od wystąpienia pierwszych objawów. Kuracja polega na przyjmowaniu 3 tabletek dwa razy dziennie przez 5 dni.

Dla kogo przeznaczony jest ten lek?

Paxlovid został dopuszczony do stosowania w nagłych sytuacjach, co nie oznacza, że jest dopuszczony do pełnego obrotu, ponieważ wciąż trwają nad nim badania.

Jak podaje EMA: „Lek może być stosowany w leczeniu osób dorosłych chorujących na COVID-19, które nie wymagają podawania tlenu, lecz u których występuje ryzyko rozwinięcia się ciężkiej formy tej choroby”.

Może być stosowany u pacjentów w początkowym stadium choroby. Jak podaje agencja FDA lek nie jest przeznaczony dla osób hospitalizowanych lub jako środek zapobiegawczy, czy zamiennik szczepionki.

Jakie skutki uboczne wywołuje Paxlovid?

Lek może wywoływać wymioty, biegunkę oraz zaburzenia smaku. Nie powinien być podawany kobietom w ciąży i karmiącym piersią, osobom z poważnym upośledzeniem pracy nerek lub wątroby oraz przyjmującym niektóre leki: amiodaron (lek przeciwarytmiczny), astemizol (lek przeciwhistaminowy), lowastatynę (lek na wysoki cholesterol) czy ziele dziurawca.