Czy nowy lek na COVID-19 wkrótce zostanie zatwierdzony? W ostatnich dniach koncern farmaceutyczny Merck złożył wniosek zezwolenie na stosowanie leku przeciw COVID-19 w Stanach Zjednoczonych. Szykuje się rewolucja w walce z chorobą!
Pandemia koronawirusa na świecie
Pandemia koronawirusa trwa już ponad półtora roku. Na całym świecie zachorowało ponad 219 milionów osób, a zmarło 4,55 miliony. U większości osób koronawirus powoduje objawy o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu. Zwykle występują: wysoka gorączka, kaszel, duszności, trudności z oddychaniem, utrata zmysłów węchu i smaku. Może pojawiać się też ból głowy, gardła, mięśni, silne zmęczenie i osłabienie oraz dolegliwości trawienne i zmiany skórne. Szczególnie narażone na ciężki przebieg COVID-19 są osoby starsze (po 60. roku życia) oraz takie, które przewlekle chorują.
Nowy lek na COVID-19
Koncern farmaceutyczny Merck w ostatnich dniach złożył wniosek zezwolenie na awaryjne stosowanie leku przeciw COVID-19 w Stanach Zjednoczonych. Skuteczny lek na Covid-19 może być przełomem w walce z pandemią!
Koncern farmaceutyczny chce zatwierdzenia leku na COVID-19
Koncern Merck & Co. oraz partner firmy Ridgeback Biotherapeutics LP złożył wniosek do Agencji ds. Żywności i Leków (FDA). Chodzi o awaryjne dopuszczenie do użycia leku na COVID-19.
Molnupiravir ma być stosowany w leczeniu łagodnego lub umiarkowanego przebiegu choroby u dorosłych. Lek będzie można podawać pacjentom w domu, ma postać tabletek i będzie podawany w sposób doustny. W przeciwieństwie do leków podawanych dożylnie, które dotychczas były podawane pacjentom (Remdesivir).
Jak działa lek na COVID-19?
Molnupiravir ma bezpośrednio przeciwdziałać wirusowi, a także ograniczać uszkodzenie organizmu i czas trwania choroby. Nowy lek dodatkowo ma zmniejszać ryzyko hospitalizacji o połowę.
Według „New York Timesa", użycie tabletek ma być „bezpieczne, dobrze tolerowane, niedrogie i łatwe do podania”.
Kiedy lek będzie dostępny?
Decyzja Agencji ds. Żywności i Leków w sprawie leku może zapaść nawet w ciągu kilku tygodni. FDA najpierw sprawdzi dane firmy dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności leku.
Producent leku na początku będzie ubiegał się o autoryzację w Stanach Zjednoczonych, a następnie w pozostałych regionach świata.