Chcesz wyjechać na Boże Narodzenie za granicę? Sprawdź, jakie obostrzenia panują w innych krajach.

Patrycja
Zdrowie
13.12.2021 12:33
Chcesz wyjechać na Boże Narodzenie za granicę? Sprawdź, jakie obostrzenia panują w innych krajach.

Wiele europejskich krajów zdecydowało się na wprowadzenie dodatkowych obostrzeń na święta Bożego Narodzenia. Jeśli zamierasz wyjechać na święta za granicę, lepiej sprawdź, jakie restrykcje tam obowiązują.

Zdjęcie Chcesz wyjechać na Boże Narodzenie za granicę? Sprawdź, jakie obostrzenia panują w innych krajach. #1

Planujesz spędzić święta za granicą? Sprawdź, jakie obostrzenia panują w innych krajach!

Jakie obostrzenia są w Czechach?

Rząd Czech zaapelował o odwołanie przyjęć świątecznych, jednak nie zdecydował się na ich oficjalne zakazanie.

Możesz wjechać do Czech jeśli jesteś zaszczepiony, posiadasz oświadczenie o przebyciu choroby lub negatywny wynik testu PCR (ważny 72 h). Osoby niezaszczepione dodatkowo po przyjeździe do Czech muszą wykonać kolejny test PCR między 5 a 7 dniem pobytu. 

Jakie obostrzenia są w Niemczech?

W Niemczech nie wyklucza się wprowadzenia kolejnych restrykcji przed Bożym Narodzeniem. Na razie nie podjęto oficjalnych decyzji w sprawie zaostrzonych przepisów.

Wjazd do Niemiec dla osób zaszczepionych, ozdrowieńców i dzieci do 12 roku życia odbywa się bez testów, pozostałe osoby muszę posiadać negatywny wynik testu. 

Jakie obostrzenia są w Rosji?

W Rosji obostrzenia związane z koronawirusem nie będą tak restrykcyjne jak w poprzednim roku. W imprezach masowych, koncertach, spektaklach mogą uczestniczyć osoby zaszczepione lub posiadające negatywny wynik testu. Restauracje, jarmarki i kiermasze świąteczne, a także miejsce lodowiska pozostają otwarte.

W świetle obowiązujących przepisów państwa przyjmującego obywatele RP nie mogą wjechać na terytorium Federacji Rosyjskiej. 

Jakie obostrzenia są w Norwegii?

Norweski rząd rekomenduje, aby na święta nie zapraszać do domu więcej niż 20 osób, a w pozostałe dni limit gości ma wynosić maksymalnie 10 osób. W kościołach należy nosić maseczki ochronne i zachowywać odstęp 1 m. lokalnie władze mogą wprowadzić obowiązek okazywania przepustki covidowej.

Osoby zaszczepione posiadające certyfikat muszą zostać przetestowane przy przejściu granicznym, osoby niezaszczepione muszą okazać negatywny wynik testu.

Zdjęcie Chcesz wyjechać na Boże Narodzenie za granicę? Sprawdź, jakie obostrzenia panują w innych krajach. #2

Jakie obostrzenia są w Danii?

W Danii w wielu publicznych miejscach obowiązuje nakaz noszenia maseczek. Ograniczono godziny otwarcia lokali gastronomicznych i podawania tam alkoholu. Gdy w kościołach gromadzi się powyżej 100 osób, mają oni obowiązek okazania certyfikatu szczepień. Dodatkowo rząd Danii zaapelował o odwołanie imprez świątecznych i noworocznych.

Do Dani wjedziemy jeśli jesteśmy zaszczepieni, mamy zaświadczenie o przebyciu choroby ( brak testu i izolacji). Niezaszczepieni muszą wykonać test. 

Jakie obostrzenia są w Szwecji?

W Szwecji przy zgromadzeniach powyżej 100 osób wymagane jest okazywanie zaświadczeń o szczepieniu, to dotyczy także kościołów. Wiele osób rezygnuje z tradycyjnych przyjęć bożonarodzeniowych w restauracjach. Jak na razie rząd nie zdecydował o wprowadzeniu dodatkowych świątecznych obostrzeń.

Aby wjechać na teren Szwecji musimy posiadać negatywny test COVID-19 (max. 72 godziny przed przyjazdem). Osoby zaszczepione nie muszą robić testu, oczywiście muszą mieć przy sobie paszport covidowy.

Jakie obostrzenia są w Finlandii?

W stolicy Finlandii zakazana jest organizacja w pomieszczeniach imprez oraz zgromadzeń publicznych powyżej 20 osób. W restauracjach wprowadzono szersze stosowanie paszportów epidemicznych.

Jeśli urodziłeś się przed 2005 rokiem obowiązuje może zostać sprawdzony Twój paszport covidowy, możesz zostać przetestowany jak rownież rząd informuje o gromadzeniu danych kontaktowych. 

Jakie obostrzenia są w we Włoszech?

We Włoszech od 6 grudnia obowiązuje tzw. Super Green Pass, czyli wzmocniony paszport covidowy, który wystawiany jest tylko zaszczepionym i wyleczonym. Wyłącznie oni mają wstęp do placówek kultury, na masowe imprezy, do lokali gastronomicznych.

Paszporty covidowy ważny tylko 9 miesięcy ( zmiana od 15 grudnia).

Osoby zaszczepione wjeżdżają do bez testu, zaś niezaszczepione muszą posiadać negatywny wynik testu wymazowego (wykonany 48 h przed wjazdem do kraju) oraz osoby, które mają zaświadczenie przebycia choroby COVID-19 (maksymalnie 6 miesięcy wcześniej).

Zdjęcie Chcesz wyjechać na Boże Narodzenie za granicę? Sprawdź, jakie obostrzenia panują w innych krajach. #3

Jakie obostrzenia są w Grecji?

W imprezach świątecznych i wydarzeniach w parkach rozrywki mogą uczestniczyć jedynie osoby zaszczepione lub takie, które przeszły COVID-19 w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, a także dzieci z negatywnym wynikiem testu. Również kościoły wymagają negatywnego wyniku testu od uczestników nabożeństw. 

Osoby zaszczepione zwolnione z testów. Rząd grecki zastrzega sobie jednak możliwość losowych testów. W momencie pozytywnego wyniku czeka Nas kwarantanna na koszt Grecji. 

Osoby niezaszczepione powinny mieć przy sobie negatywny wynik testu PCR (wykonanego nie wcześniej niż 72 h przed przyjazdem) lub testu antygenowego (wykonanego nie wcześniej niż 48 h przed przyjazdem).

Brak testów po przyjeździe. 

Jakie obostrzenia są na Cyprze?

Na Cyprze od 15 grudnia wszystkie restauracje, kawiarnie, kluby nocne, dyskoteki, teatry, amfiteatry, kina oraz stadiony będą dostępne tylko dla osób zaszczepionych. Odwołano imprezy świąteczne i noworoczne w szkołach oraz centrach handlowych. Pozostałe wydarzenia wymagają zezwolenia ministerstwa zdrowia. Po dotarciu na Cypr niezależnie czy jesteśmy zaszczepieni czy nie czekają nas testy PCR. Koszt testu to 19 euro zaś wynik dostajemy po około 10 godzinach. Jeśli po badaniu okaże się, że mamy wynik pozytywny czeka na 10 dniowa kwarantanna na koszt rządu cypryjskiego.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną